Nowy numer 3/2019 Archiwum

Zobacz z bliska Maorysa

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na prezentacje artystyczne zespołów folklorystycznych w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Strzegom 2015.

W niedzielę, 9 sierpnia o 17.00 na deskach świdnickiego teatru wystąpi Uniwersytecki Zespół Folklorystyczny z Kairu (Egipt) i Zespół Whakaari Rotorua z Nowej Zelandii oraz Zespół Tańca Narodowego i Estradowego Krąg ze Świdnicy.

Kultura i historia Egiptu jest bliska wielu Polakom z racji podstawowej edukacji szkolnej. Tłumy naszych rodaków przez cały rok wylatują nad Morze Czerwone, by poleniuchować w egipskich kurortach, zwiedzić kairskie muzea, skosztować aromatycznej kawy i pyknąć fajkę wodną. Niemniej jednak miło będzie zobaczyć na świdnickiej scenie Uniwersytecki Zespół Folklorystyczny z Kairu. Pogoda zapowiada się iście egipska.

– O wiele bardziej oryginalnym i egzotycznym zespołem będzie dla świdniczan zespół Whakaari Rotorua z Nowej Zelandii. To najpiękniejsze miejsce na ziemi  zostało okrzyknięte cudem świata. Na magicznej wyspie kręcone były sceny do filmu "Władca pierścieni" – zachęcają organizatorzy. – Właśnie z takiego miejsca przyjeżdżają nasi goście festiwalowi, przywożąc  powiew bogatej historii  i piękno zaklęte w zaczarowanej wyspie, nazywanej Białą Wyspą, ponieważ Nowa Zelandia spowita jest w chmury białej pary wydobywającej się z czynnego wulkanu.

Zespół liczy jedynie 5 osób, ale rekompensuje to niezwykłą widowiskowością na scenie, oryginalnym i barwnymi  oraz egzotycznymi strojami. Repertuar nawiązuję do bogatej kultury Maorysów,  wojowników walczących o przetrwanie. Obecnie na wyspie zamieszkuje ich jedynie 10%, pozostała ludność to osadnicy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy