Nowy numer 42/2020 Archiwum

Moje Westerplatte

4 września w Kłodzku i 6 września w Kudowie-Zdroju po raz pierwszy odbędzie się Bieg Obrońców Westerplatte.

— Wydarzenie to ma realizować dwa podstawowe cele — wyjaśnia, Jarosław Komorowski, pomysłodawca biegu. — Pragniemy upamiętnić żołnierzy bohatersko broniących Westerplatte, ale również tych walczących w Kapmanii Wrześniowej 1939, a także w całej II Wojnie Światowej. Chcemy również propagować nauczanie św. Jana Pawła II, który w Gdańsku w 1987 roku powiedział do nas pamiętne słowa: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić - dla siebie i dla innych.”

Bieg w Kudowie-Zdroju będzie rozgrywany na dwóch dystansach:

  • bieg dłuższy (4,75 km) – dla dorosłych i młodzieży od 13 roku życia,
  • bieg krótki (0,75 km) – dla dzieci i wszystkich, którzy pragną wziąć udział w Biegu

Udział w Biegu jest bezpłatny. Każdy, kto chce wziąć udział w biegu powinien zapisać się nie później jak do 31 sierpnia 2015 r. Zapisy odbywają się we wszystkich kudowskich parafiach kościoła rzymsko-katolickiego oraz w punkcie informacji turystycznej. W dniu zawodów, tj. 6 września od godz. 13.30 do 14.15 przed kościołem św. Bartłomieja oraz przy krzyżu na jednym z bocznych wjazdów do ulicy Słone (droga do ogrodów działkowych) należy oddać oświadczenia o stanie zdrowia oraz zgody rodziców na udział w Biegu w przypadku osób niepełnoletnich. Zgody są dostępne do pobrania na stronie biegu lub będą do wypełnienia na miejscu. Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe medale.

Do udziału w Biegu zaproszeni są wszyscy, którym bliskie są wartości związane z miłością do Ojczyzny oraz nauczanie Jana Pawła II.

— Mam nadzieję, że poprzez wspólne przebywanie, radość, ruch na świeżym powietrzu oraz zamyślenie nas, naszymi osobistymi systemami wartości doprowadzi do tego, że w zwykłym codziennym życiu chętniej będziemy bronić tego, co najważniejsze i cenne — tłumaczy Jarosław Komorowski.

Głównym organizatorem Biegu w Kudowie-Zdroju jest Parafia św. Bartłomieja Apostoła z ks. proboszczem - dziekanem Romualdem Brudnowskim. Proszą oni o możliwie szerokie rozpropagowanie i nagłośnienie informacji związanych z tym biegiem, aby do końca sierpnia jak najwięcej osób, a zwłaszcza rodziców, dzieci, młodzieży i nauczycieli dowiedziało się o biegu i zechciało się zapisać w jednym z czterech miejsc na terenie Kudowy-Zdroju.
 
Bieg Obrońców Westerplatte odbędzie się także w Kłodzku, 4 września o 16.00 (piątek). Zapisy na ten bieg trwają do soboty - 29 sierpnia (internetowo). Natomiast osoby zapisane są zobowiązane do: uiszczenia opłaty startowej w wysokości 10 zł/os i złożenia oświadczenia o stanie zdrowia lub zgody rodziców (w przypadku osób niepełnoletnich). Opłaty i oświadczenia przyjmowane będą: 28 sierpnia (piątek) w godz. 16.00 - 17.50 i 18.30 - 19.30 w salce nr 3 w budynku duszpasterskim oo. jezuitów w Kłodzku, 31 sierpnia (poniedziałek) w godz. 17.00 - 17.50 i 18.30 - 19.30 w tym samym miejscu i  4 września w godz. od 14.00 - 15.45 przy kościele św. Jakuba w Krosnowicach.
 
Świdnicka redakcja Gościa Niedzielnego objęła patronat medialny nad I Biegiem Obrońców Westerplatte.

Więcej informacji, trasy Biegu oraz projekt medalu tutaj.

Moje Westerplatte  

Moje Westerplatte  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama