Nowy numer 42/2020 Archiwum

Siemasz obiecuje - Nawrocki ma nadzieję

Partnerstwo dla godnej egzystencji - tak bym to ujął. Oby się udało, bo potrzeby są wielkie.

Kiedy najgłośniej klaskali na odpuście w Różance? Słyszałem dobrze: wtedy, gdy ks. Józef Siemasz zapowiadał, że teraz nastanie siedem lat tłustych. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w Różance wiedzą, że ten ksiądz słowa dotrzymuje.

Siedem lat temu żegnali bowiem w osobie tegoż ks. Józefa, proboszcza, który przekonał kilkuset mieszkańców najmniejszej parafii diecezji (parafii, która ma cztery kościoły, zabytkowe kościoły), że jest w nich potencjał, którego nie trzeba się wstydzić. Ile to wszystko kosztowało, oni sami wiedzą najlepiej, jednak warto było, bo przez tych kilka lat gdy był on proboszczem w Różance, parafia istniała nie tylko na mapie diecezji. 

Teraz ma być podobnie, choć pewnie w innym stylu, ponieważ nowy proboszcz, ks. Sebastian Nawrocki, jest inny od ks. Józefa Siemasza. Jednak to co jest bardzo budujące, to deklaracja zarówno tego drugiego jak i jego parafian, że nie zostawią Różanki samej.

O! - i to jest nowa jakość. Pionierska robota. Do tej pory raczej się nie zdarzyło, żeby większa parafia, w której możliwości i finanse są stabilniejsze, pomagała takiej, której istnienie z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu. Złoty Stok i Różanka - partnerstwo parafialne, program pilotażowy? Oby! Bo "Różanek" w diecezji mamy sporo a i "Złotych Stoków" na szczęście nie brakuje. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama