Nowy numer 3/2019 Archiwum

Jedno stado na Owczej Górze

Kto by pomyślał, że budowa nowego kościoła może mieć takie ciekawe tło formalno-prawne.

To naprawdę przedziwna sytuacja: bez dekretów dotyczących nowej parafii, ale za zgodą i poparciem biskupa proboszcz jednej parafii buduje kościół na terenie parafii sąsiedniej. Zaskakujące, ale możliwe - tak się dzieje na Owczej Górze w Kłodzku.

Osiedle terytorialnie należy do dwóch wspólnot: parafii franciszkańskiej i parafii przy szpitalu. Tutaj są księgi metrykalne, tutaj mieszkańcy dzielnicy przygotowują się do przyjęcia sakramentów. Ale gdy w styczniu zapuka do ich drzwi ksiądz, będzie nim nie brązowy franciszkanin, ewentualnie "szpitalny" proboszcz, ale ks. Janusz Garula. I to po raz trzeci z rzędu. Ten sam, który tuż za miedzą ostatnich domostw Owczej Góry wznosi kościół (galeria TUTAJ).

Jak to możliwe? Wyjaśniła mi to parafianka z Wojciechowic, w których proboszczuje ks. Janusz Garula. Małgorzata Drobik, pakując obiady, które za chwilę zawiezie na budowę wspomnianego kościoła, żeby pracujący tam górale nie ustali w pracy i nie musieli tracić czasu na dojeżdżanie na stołówkę, kwituje całą tę formalno-prawną prowizorkę: - Kościół jest jeden, więc wspieramy budowę na Owczej Górze jak tylko potrafimy, i dzielimy się z jej mieszkańcami naszym superksiędzem, bo jesteśmy wszyscy razem braćmi i siostrami, inaczej nie mielibyśmy prawa ze spokojnym sumieniem odmawiać Ojcze nasz – rzuca, wsiadając do samochodu. 

Ot, taka lekcja eklezjologii w wydaniu pani Małgosi. Konieczna, gdy fakty są nie do opisania przez dokumentację urzędniczą.

I jeszcze jedno. Ks. Janusz Garula chodzi w koszulce z napisem: "Survival", czyli "szkoła przetrwania". Wcale się nie dziwię.  

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy