Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomóżmy południu diecezji

Biskup świdnicki Ignacy Dec wystąpił do wiernych diecezji z prośbą, by 30 sierpnia wsparli materialnie poszkodowane podczas ostatniego huraganu wspólnoty parafialne.

Na początku lipca żywioł uszkodził kilka zabytkowych kościołów na południu diecezji świdnickiej. Małe społeczności parafialne nie są w stanie unieść trudu odbudowy zniszczeń.

Na naszych łamach o zniszczeniach informowaliśmy tuż po zdarzeniu - "Huragan nad Kotliną Kłodzką".

Wówczas nie można było jeszcze precyzyjnie określić skali i rozmiaru szkód. Po kilku tygodniach już wiadomo, że są one znaczne i przekraczają możliwości finansowe wspólnot parafialnych w Międzylesiu, Nowej Wsi, Szklarni, Lesicy czy Goworowie.

W związku z zaistniałą sytuacją bp Ignacy Dec wystąpił z apelem, by w niedzielę 30 sierpnia we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji świdnickiej zorganizowano parafialne zbiórki do puszek.

Oto jego treść:

Drodzy Diecezjanie,
8 lipca br. w godzinach rannych trwający zaledwie 15 minut huragan wyrządził poważne szkody na terenie gminy Międzylesie, uszkadzając 50 domów mieszkalnych, 120 budynków gospodarczych, niszcząc ponad 1000 ha upraw rolnych. W wyniku tego żywiołu poważnie ucierpiało 6 kościołów na tym terenie: 2 kościoły w Międzylesiu, Nowej Wsi, Szklarni, Lesicy i Goworowie. Zniszczeniu uległy wieże i dachy tych kościołów. Parafie na miarę swoich możliwości zdołały zaledwie zabezpieczyć kościoły przed dalszą ich degradacją. Naprawa szkód przerasta możliwości wiernych parafii, a spodziewane odszkodowania nie pokryją w całości kosztów koniecznych remontów.
W poczuciu solidarności i w trosce o świątynie, zwracam się do Was, Drodzy Diecezjanie, z gorącą prośbą o wsparcie materialne i duchowe poszkodowanych wspólnot parafialnych.
Licząc na Wasze zrozumienie i hojność, proszę o przeprowadzenie parafialnej zbiórki do puszek w niedzielę 30 sierpnia br. we wszystkich kościołach i kaplicach naszej diecezji.
Za okazane serce serdecznie dziękuję staropolskim „Bóg zapłać”.

+ Ignacy Dec
Biskup Świdnicki

Księża proboszczowie proszeni są o wpłacenie zebranych pieniędzy do kasy Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Pomóżmy południu diecezji   W kościele Wniebowzięcia NMPanny w Nowej Wsi wiatr zerwał ok. 300 mkw. dachu między wieżami. Dopiero na górze widać ogrom zniszczeń Parafia Domaszków Pomóżmy południu diecezji   W kościele w Lesicy wiatr całkowicie oderwał blachę z jednej strony i uszkodził z drugiej ks. Sebastian Nawrocki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama