Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ruszył festiwal w Sokołowsku

4 września rozpoczął się piąty Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski – wyjątkowy, jedyny na świecie festiwal filmowy dedykowany Krzysztofowi Kieślowskiemu i miłośnikom jego kina. Potrwa do 6 września.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi "Są przypadki, są życiorysy", a filmem głównym jest „Przypadek” Kieślowskiego, z Bogusławem Lindą w roli głównej. Podczas festiwalu odbędą się projekcje filmowe poprzedzane wprowadzeniami, a także otwarte panele dyskusyjne z udziałem gości festiwalowych.

W Kinoteatrze Zdrowie i w dwóch kinach plenerowych, a także w salach siedziby Międzynarodowego Laboratorium Kultury w odrestaurowanej części zabytkowego Sanatorium dr. Brehmera, zostanie wyświetlonych ponad czterdzieści filmów w pięciu blokach filmowych.

W głównym bloku festiwalu pod nazwą Są przypadki, poza filmem Kieślowskiego, do którego wprowadzenie wygłosi Stanisław Zawiśliński, pokazane zostaną także „Biegnij, Lola biegnij” w reż. Toma Tykwera, „Dreszcze” w reż. Wojciecha Marczewskiego, „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa oraz  „WHO AM I. Możesz być kim chcesz” w reż. Barana bo Odara. Losy „Przypadku” przybliżą współtwórcy filmu Kieślowskiego - m.in. Monika Goździk, Bogusława Pawelec, Marzena Trybała, Michał Żarnecki, Violetta Buhl, Irena Strzałkowska, Sylwia Pakulska, Jacek Szeligowski oraz Rafał Waltenberger. Rozmowę z nimi poprowadzą Łukasz Maciejewski i Stanisław Zawiśliński. Wprowadzenie do „Lewiatana” wygłosi i dyskusję z publicznością poprowadzi red. Konrad Zarębski.

W bloku filmów dokumentalnych Są życiorysy – poza „Życiorysem” Krzysztofa Kieślowskiego – zaprezentowane zostanie pięć filmów: „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej , „Dotknięcie Anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego, „Aktorka” w reżyserii Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak oraz „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Uczniowie Kieślowskiego to stały blok prezentujący filmy twórców, którzy spotkali na swej drodze artystycznego rozwoju wybitnego reżysera. Podczas tegorocznej edycji pokazane zostaną filmy „Fotograf” w reżyserii Waldemara Krzystka, „Sen o Warszawie” Krzysztofa Magowskiego, „Nieobecność” Magdaleny Łazarkiewicz, „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Skradzione dzieciństwo” w reżyserii Markusa Imbodena. W ramach bloku odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem twórców oraz spotkanie wokół filmu „Fotograf” z udziałem  Adama Woronowicza i Doroty Paciarelli.

Blok Kino Młodych to niedawne odkrycia, mądre debiuty, filmy odnoszące się do współczesnej rzeczywistości, w sumie jedenaście obrazów młodego pokolenia twórców. Znajdą się wśród nich  m.in. fabularny pełnometrażowy debiut, który zdobył uznanie na tegorocznej edycji festiwalu debiutów w Koszalinie pt. „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza, dwie trzydziestki „Sandland” Bartłomieja Żmudy ze Studia Munka i „Ameryka” Aleksandry Terpińskiej z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Katowickiego, dokument „One Man Show” w reż. Jakuba Piątka i wybór etiud studenckich m.in. „Rwetes” Kuby Czekaja, „Kroki” Karoliny Zaleszczuk, „To byłoby coś pięknego” Anny Morawiec, „Czułość” Emili Zielonki, „Charon” w reżyserii Pawła Hejbudzkiego.  Jak co roku – młodzi autorzy zostaną zaproszeni do udziału w panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Irena Tarasow, a którego gośćmi będą między innymi Marcin Bortkiewicz, Bartłomiej Żmuda i Jakub Piątek.

Blok Nowe Kino Czeskie to tradycyjnie prezentacja dokonań filmowych najbliższych sąsiadów zza południowej granicy. W tej części festiwalu zostaną pokazane dwa filmy czeskie: dokumentalny „Olga” w reż. Miroslava Janka oraz fabuła „Cesta ven” w reż. Petra Václava, które w swym rodzimym kraju zdobyły w 2015 roku najważniejsze nagrody za najlepszy film - Czeskie Lwy. Reżyser Miroslav Janek i producentka „Olgi” Jarmila Poláková będą gośćmi festiwalu. Blok powstaje przy współpracy z Letní Filmová Škola Uherské Hradiště, z którym w tym roku nawiązała się ścisła współpraca. To największy w Czechach niekomercyjny festiwal o charakterze edukacyjnym, bez sekcji konkursowej. Organizatorem tego festiwalu z 40-letnią tradycją jest Federacja Czeskich Klubów Filmowych. Przedstawiciele LFŠ będą gościć na festiwalu i wezmą udział w czeskim panelu.

Podczas tegorocznej edycji będzie miało miejsce otwarcie wystawy Wokół Przypadku. Wystawa będzie prezentacją multimedialną składającą się między innymi z fotosów do sceny filmu, która została bezpowrotnie usunięta przez cenzurę i nie udało się jej odzyskać nawet podczas rekonstrukcji filmu. Zostaną pokazane archiwalne teksty i wersje scenariusza, wybrane fragmenty korespondencji związane z filmem Krzysztofa Kieślowskiego. Podczas  uroczystego otwarcia odbędzie się spotkanie poświęcone działalności Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Wystawa zostanie zaprezentowana w części zabytkowego Sanatorium dr. Brehmera – w przestrzeni Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku – zrewitalizowanej przez organizatora festiwalu Fundację Sztuki Współczesnej In Situ. Ten fragment obiektu oddany do użytku 26 maja br. posiada nowoczesną salę multimedialną oraz sale wystawowe w piwnicach i w wieży prowadzącej na taras widokowy. To  nowa i niezwykle atrakcyjna lokalizacja dla tegorocznych działań festiwalowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama