Efekt idei i pracy studia Mariusza Drapikowskiego będzie zaprezentowany 8 grudnia.
Mariusz Drapikowski, gdański bursztynnik, odwiedził 4 września Świdnicę. Spotkał się m.in. z bp. Ignacym Decem i proboszczem katedry ks. Piotrem Śliwką, żeby przedstawić ostateczny projekt sukienki i koron dla obrazu MB Świdnickiej czczonej w tytule Uzdrowienie Chorych w katedrze.
– Projekt podkreśla piękno obrazu i ożywia jego kolorystykę – ocenia proboszcz katedry. – Rozmawialiśmy także o dodatkowych kwestiach związanych z zabezpieczeniem wizerunku i lepszą jego ekspozycją – dodaje.
Biskup Ignacy Dec nie kryje emocji związanych z szerzeniem kultu MB Świdnickiej. – Bardzo mi zależy na tym, żeby wizerunek Tej, której heraldyczną wersję umieściłem w swoim herbie biskupim i herbie diecezji, był należycie uczczony i wyeksponowany – mówi. – Chciałbym, aby koronacja odbyła się w roku 2017 w związku ze stuleciem objawień fatimskich i podsumowaniem peregrynacji figury fatimskiej w diecezji.
Na 8 grudnia planowane jest zakończenie prac przy sukience i koronach, które mają być wystawione na widok publiczny. – Ważne jest też duchowe przygotowanie do tego wydarzenia, jakim będzie koronacja. Jednym z jego elementów będzie diecezjalna pielgrzymka do Rzymu, gdzie poprosimy papieża Franciszka o poświęcenie koron. Będziemy także zabiegali o to, żeby koronacja miała rangę koronacji papieskiej – podkreśla biskup.
Kult obrazu MB Świdnickiej sięga średniowiecza. Obecnie w katedrze w każdy wtorek o 9.00 jest odprawiana Msza św. i specjalne nabożeństwo ku czci MB Świdnickiej. Jak zauważył biskup, w diecezji w trzech sanktuariach maryjnych (Bardo, Wambierzyce i Góra Igliczna) odbierają cześć koronowane figury Maryi z Dzieciątkiem, natomiast katedralny wizerunek byłby pierwszym koronowanym obrazem.
Trwa zbiórka wotów (ze złota i srebra), które będą wsparciem fundacji koron i sukienki.