Nowy numer 47/2020 Archiwum

Niespodzianki na listach PiS

Michał Dworczyk, Anna Zalewska i Wojciech Murdzek - tak wygląda pierwsza trójka kandydatów do parlamentu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu Wałbrzyskim. To pierwsza od lat tak silna lista tej partii w regionie.

Jeszcze kilka dni temu nikt się nie spodziewał, że właśnie te osoby będą reprezentowały okręg wałbrzyski, startując z list PiS. Pierwsze miejsce na liście Anny Zalewskiej, zasiadającej w Sejmie drugą kadencję, wydawało się oczywiste.

Do głosu doszli jednak działacze niezadowoleni z dotychczasowych działań partii w regionie. Władze centralne postanowiły więc wesprzeć lokalne struktury działaczem z zewnątrz.

Na pierwszym miejscu listy znalazł się Michał Dworczyk z Warszawy. To znana w środowiskach prawicowych postać. Jest założycielem i prezesem fundacji Wolność i Demokracja. Fundacja zajmuje się głównie pomocą Polakom zamieszkałym w krajach byłego ZSRR oraz wspieraniem rozwoju demokracji w Europie Wschodniej. W kraju fundacja jest szerzej znana z organizacji biegów pamięci żołnierzy wyklętych "Tropem wilczym" i współrealizacji festiwalu filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Michał Dworczyk to historyk, wieloletni instruktor ZHR m.in. Szef Głównej Kwatery OH oraz członek Naczelnictwa ZHR, w latach 2005-2007 główny doradca Prezesa Rady Ministrów, w latach 2008-2010 doradca Prezydenta RP ds. Polonii i Polaków za Granicą, wiceprzewodniczący Międzyresortowego Zespołu ds. Wspierania Przemian Demokratycznych w Europie Środkowowschodniej i sekretarz Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Współtwórca ustawy o Karcie Polaka i Rządowego Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą 2007-2012. W 2010 uzyskał mandat radnego Rady m.st. Warszawy. W 2014 z listy PiS został wybrany na radnego sejmiku mazowieckiego. Kilka dni temu objął zwolnione przez Adama Kwiatkowskiego stanowisko posła na Sejm VII kadencji.

Annę Zalewska przesunięto na miejsce drugie.

Kolejne wielkie zaskoczenie to kandydat startujący z miejsca trzeciego. Jest nim Wojciech Murdzek, znany samorządowiec, długoletni prezydent Świdnicy.

Na czwartym miejscu umieszczono wałbrzyskiego adwokata Macieja Badorę.

Ta wyjątkowo silna lista daje działaczom PiS nadzieję na 3, a nawet 4 miejsca w sejmie z okręgu wałbrzyskiego. Od liku lat zdecydowaną przewagę miała tu Platforma Obywatelska. W tych wyborach i ona mocno zwiera szeregi. Wałbrzyską listę PO otwiera Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama