Nowy numer 42/2020 Archiwum

Koniec początkiem następnej

Od lat piesza pielgrzymka diecezji świdnickiej na Jasną Górę ma swój epilog w bardzkim sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Podobnie było w tym roku, 3 października.

Zazwyczaj na epilog pieszej pielgrzymki, który odbywa się w drugą sobotę października, do Barda przybywa niemal tyle samo osób, ile idzie pieszo do Częstochowy. Tym razem ze względu na przesunięty o tydzień termin, uczestników epilogu było nieco mniej.

- Faktycznie, dzisiejszy termin koliduje trochę z innymi wydarzeniami w diecezji, dlatego jesteśmy w trochę skromniejszej niż zwykle reprezentacji - wyjaśnia ks. Romuald Brudnowski, przewodnik świdnickiej pielgrzymki na Jasna Górę. - Przesunęliśmy nasz epilog, bo za tydzień odbywają się rekolekcje diecezjalne. Cieszę się jednak bardzo z tych kilkuset osób, które tu dziś dotarły.

Część osób przyjechała do Barda samochodami i autokarami. Najwytrwalsi jak zwykle przyszli pieszo. Najliczniejsza była grupa, która o poranku wyszła z Dzierżoniowa. Liczyła ok. 150 osób. Szli w niej nie tylko mieszkańcy Dzierżoniowa, ale również Świdnicy, Pieszyc, Bielawy, Wałbrzycha i okolicznych miejscowości. Druga grupa wyszła z Ząbkowic Śląskich i liczyła ok. 100 osób.

Dla pielgrzymów przybyłych do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary bp Ignacy Dec odprawił Mszę św. Podczas homilii biskup zwrócił szczególną uwagę na Różaniec i potrzebę jego odmawiania. 

Ks. Brudnowski, podsumowując tegoroczną pielgrzymkę, zwraca uwagę, że podobnie jak w ubiegłym roku była ona niezwykle spokojna i uduchowiona. - Tą niezwykłą atmosferę czuło się na trasie każdego dnia - tłumaczy kapłan. - Hasło brzmiało: "Dlaczego stoicie?". To słowa, które wypowiedzieli aniołowie do apostołów po zmartwychwstaniu Jezusa. Chodzi o wyjście z bierności i stagnacji. Musimy ruszyć z miejsca, jeżeli chodzi o nasze sumienia i rozumy. Wszystkie konferencje na pielgrzymce dążyły do tego celu. Jestem przekonany, że hasło pielgrzymki udało się nam zrealizować i te rekolekcje w drodze sprawiły, iż wiele osób ruszyło z miejsca.

Ponieważ, jak uważa ks. Brudnowski, koniec jednej pielgrzymki jest początkiem następnej, w Bardzie ogłoszono najważniejsze informacje związane z 13. Pieszą Pielgrzymką Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Ze względu na Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża będzie ona nieco skrócona i wyruszy później niż zwykle.

Wszyscy pielgrzymi z diecezji świdnickiej wyruszą w przyszłym roku razem, 2 sierpnia z Henrykowa. Dalszy szlak pielgrzymki będzie taki sam jak w poprzednich latach. Finał na Jasnej Górze 9 sierpnia 2016 r.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama