Nowy numer 43/2020 Archiwum

Chwytaj za pióro i podziel się talentem

Trwa konkurs "My Polacy, my Dolnoślązacy". Czekamy na prace!

- Pierwsze prace już wpłynęły. Oczywiście czekamy na kolejne - mówi ks. Jerzy Babiak, dyrektor salezjańskiego LO. - Zapraszamy młodzież do stanięcia w literackich szrankach, by zmierzyć się z tematami dotyczącymi małej ojczyzny i jej niemałych spraw.

Już po raz jedenasty liceum salezjańskie i "Gość Wrocławski" organizują konkurs "O Laur Złotego Pióra".

Jest on skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i III klas gimnazjalnych województwa dolnośląskiego.

Z każdej szkoły może być zgłoszonych 5 uczestników, których zadaniem jest napisanie pracy w dowolnej formie (z wyjątkiem poezji) na jeden z trzech tematów:

1. „Kultura to rzecz zdobywana, a nie dziedzictwo. To nauczenie się nowego języka. To nie wyprawa na Marsa, ale docieranie do początków naszej cywilizacji” (Zbigniew Herbert).  Twoje rozważania o trudach uczestnictwa w kulturze i pożytkach, jakie z niego płyną, w przeddzień przejęcia przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO.

2. „Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. (…) Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon. Bije on tobie”… (John Donne). O znaczeniu solidarności dawniej i dziś.

3. „Ubi concordia, ibi victoria” (Gdzie zgoda, tam zwycięstwo). Refleksje o moralnym zwycięstwie i potrzebie przebaczania w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i 50. rocznicę skierowania „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”.

Prace konkursowe o objętości do dwóch stron formatu A4, w formacie doc. lub docx., należy przesyłać wraz z uzupełnionym formularzem zgłoszeniowym (można go znaleźć na www.zlote-pioro.pl), do 13 listopada 2015 roku drogą elektroniczną na adres: organizator@zlote-pioro.pl.

Jury wyłoni 33 najlepsze prace, których autorzy otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe. Dla zdobywców1., 2. i 3. miejsca przewidziano również bardzo cenne nagrody (laptop, tablet, aparat fotograficzny).

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowaliśmy na 3 grudnia 2015 roku o 12.00. Na uroczystą Galę w Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu, na którą zostaną zaproszeni wyróżnieni uczniowie i ich opiekunowie.

Regulamin konkursu oraz wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na www.zlote-pioro.pl.

Zobacz spot promujący nasz konkurs:

KONKURS LITERACKI - ZŁOTE PIÓRO 2015 - REKLAMA TV
TVSLOWROC

Współorganizatorzy konkursu: Urząd Miasta Wrocławia, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Patronat: Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Radio Rodzina, Niedziela, TVP Wrocław, TV Rodzina

Patronat honorowy: Cezary Przybylski - marszałek Województwa Dolnośląskiego; Tomasz Smolarz - wojewoda Dolnośląski; Rafał Dutkiewicz - prezydent Miasta Wrocławia; Beata Pawłowicz - dolnośląski kurator oświaty; ks. Józef Kupny - arcybiskup metropolita wrocławski; ks. Zbigniew Kiernikowski - biskup legnicki; ks. Ignacy Dec - biskup świdnicki; ks. Alfred Leja - inspektor Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama