Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wojownicy poszukiwani

Franciszkanie szykują się na wojnę? Zwołują armię.

W wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata mężczyżni mogą brać przykład ze szczególnego wojownika. Gedeon - biblijny sędzia zostaje wezwany w czasie wielkiego nieszczęścia przez Anioła Pana do podjęcia działań. Scena jego powołania (Sdz 6,15-21) ma coś w sobie ze sceny powołania Mojżesza (Wj 3-4), a spotkanie z Aniołem Pana ze spotkania Jakuba z aniołem (Rdz 32,30). Oto patron zwołania pod sztandar Króla. 

Taki jest biblijny kontekst słów jakie o. Emanuel Żak OFM umieścił na plakacie informującym o dniach skupienia dla mężczyzn: "Pan jest z tobą - dzielny wojowniku". 

A oto wspomniany cytat: 6,11: " A oto przyszedł Anioł Pana i usiadł pod terebintem w Ofra, które należało do Joasza z rodu Abiezera. Gedeon, syn jego, młócił na klepisku zboże, aby je ukryć przed Madianitami. 12 I ukazał mu się Anioł Pana. «Pan jest z tobą - rzekł mu - dzielny wojowniku!» 13 Odpowiedział mu Gedeon: «Wybacz, panie mój! Jeżeli Pan jest z nami, skąd pochodzi to wszystko, co się nam przydarza? Gdzież są te wszystkie dziwy, o których opowiadają nam ojcowie nasi, mówiąc: "Czyż Pan nie wywiódł nas z Egiptu?" A oto teraz Pan nas opuścił i oddał nas w ręce Madianitów». 14 Pan zaś zwrócił się ku niemu i rzekł do niego: «Idź z tą siłą, jaką posiadasz, i wybaw Izraela z ręki Madianitów. Czyż nie Ja ciebie posyłam?» 15 «Wybacz, Panie mój! - odpowiedział Mu - jakże wybawię Izraela? Ród mój jest najbiedniejszy w pokoleniu Manassesa, a ja jestem ostatni w domu mego ojca».16 Pan mu odpowiedział: «Ponieważ Ja będę z tobą, pobijesz Madianitów jak jednego męża». 

21 listopada w klasztorze franciszkanów w Kłodzku o 19.30 o. Wacław Chomik OFM, będzie miał wykład: "Mężczyzny życie wewnętrzne". Po wykładzie adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi. 

22 listopada o 12.00 będzie odprawiona Msza św. dla mężczyzn. - Do oprawy liturgicznej zapraszam byłych i obecnych ministrantów - zachęca o. Emanuel Żak OFM, proboszcz parafii i pomysłodawca spotkania. - Po Mszy św. spotkanie w refektarzu klasztornym i wykład o. Hugolina Langkammera OFM pt. "Mężczyzna na kartach Biblii" a po nim świadectwo Tomasza Zubilewicza - dodaje. 

Będzie tez możliwość zadania pytań prelegentom - wprost i anonimowo. Organizator przewiduje także czas na braterskie dzielenie się życiem, doświadczeniem i wiarą. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama