Szkoła ceremoniarza po raz pierwszy w nowej formule.
Diecezjalna Szkoła Ceremoniarza po raz pierwszy została zorganizowana w tym roku według nowej formuły. Najpierw szkoła to były zjazdy jednodniowe w kilku miejscach diecezji, później dwudniowe w Strzegomiu i w Kłodzku, teraz dwudniowe, ale w jednym miejscu, u gościnnych pallotynów w ich Domu Rekolekcyjnym w Ząbkowicach Śląskich.
Według programu, lektorzy spotkają się pięć razy, szósty zjazd to będzie egzamin, po którym czeka ich uroczysta promocja ceremoniarska. Mają wziąć udział także w rekolekcjach. Jednak zdobycie najwyższego stopnia w ministranckiej hierarchii to także systematyczna praca, której postępy odnotowuje się w "karcie gorliwości". – Z każdym zjazdem dochodzić będzie kolejne zadanie. Na razie obowiązkowym punktem formacyjnym był udział raz w tygodniu w porannej i wieczornej Mszy św. wraz z opisem funkcji, jaką lektorzy pełnili podczas liturgii – wyjaśnia ks. Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. – Od tego zjazdu na karcie ma być odnotowywana także codzienna lektura jednego rozdziału ewangelii wg św. Łukasza oraz cotygodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu – zapowiada.
W przeprowadzeniu zajęć szkoły ceremoniarza ks. Krzysztofowi Orze pomagają m.in. ks. Krzysztof Krzak, ks. Krzysztof Iwaniszyn, ks. Krzysztof Cora, ks. Marcin Januszkiewcz czy ks. Łukasz Bankowski. W zajęciach bierze udział ponad czterdziestu lektorów z terenu diecezji.
W programie szkoły są zajęcia pogłębiające dotychczasową wiedzę z zakresu liturgiki i wybranych zagadnień teologicznych oraz rozszerzające doświadczenie przygotowania i przeprowadzenia asyst liturgicznych, a także znajomości kalendarza liturgicznego i Mszału rzymskiego.
– Jestem lektorem i było dla mnie czymś oczywistym, że wezmę udział także w szkole ceremoniarza, bo wydaje mi się, że to naturalne zwieńczenie mojej drogi przy ołtarzu – mówi tegoroczny maturzysta, Marek Sompolski z parafii pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy.