Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ogień z rąk biskupa

Wszystko zaczęło się 1050 lat temu - jest więc co świętować.

Z okazji 1050 Chrztu Polski biskupi polscy otrzymali podczas swoich rekolekcji, które odprawili na Jasnej Górze, w trakcie Apelu Jasnogórskiego 25 listopada jubileuszowe świece. Mają one zapłonąć nie tylko w 44 katedrach Polski, ale także w kościołach parafialnych. – Ich ogień, zapalany w każdą pierwszą niedzielę miesiąca ma przypominać, że Polacy nie tylko weszli na drogę wiary 1050 lat temu, ale wciąż nią kroczą – mówi bp Ignacy Dec. – Książę Mieszko I przyjmując chrzest w 966 roku wprowadził nas w świat kultury łacińskiej i uczynił obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. Tak jak napisaliśmy w liście odczytanym w minioną niedzielę: „wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Doświadczenie wiary przełożyło się z mocą na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym” – cytuje.

Płonąca świeca przypomina także osobisty chrzest i ma być wezwaniem do wierności życiu Bożemu jakie zostało udzielone każdemu ochrzczonemu. – Jestem przekonany, że jubileusz powiązany z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia ogłoszonym przez papieża Franciszka, to także czas poszukiwania tych, którzy Chrztu się wyrzekli, którzy go nie cenią, dla których jest on obciążeniem – komentuje biskup. 

W sobotę, 28 listopada o 15.00 w katedrze świdnickiej, biskup Ignacy Dec będzie przewodniczył nieszporom I Niedzieli Adwentu. Podczas modlitwy poświęci i wręczy jubileuszowe świece proboszczom i towarzyszącym im delegacjom świeckich.

Świeca jubileuszowa ma być ustawiona w kościele w stosownym miejscu, tak by nie stała razem z paschałem czy świecą roratnią. W niedzielę, 29 listopada kapłan na początku każdej Mszy św. po pozdrowieniu może wyjaśnić znaczenie świecy: "Świece jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski mają być znakiem zjednoczenia na modlitwie wszystkich wiernych naszych parafii. Pragniemy Bogu dziękować za dar wiary przekazany przez naszych przodków, prosić o wierność Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie oraz wypraszać dla nas gotowość pójścia i głoszenia współczesnemu światu Dobrej Nowiny o zbawieniu" – proponuje ks. Krzysztof Ora, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego świdnickiej kurii. 

Przy zapaleniu świecy jubileuszowej kapłan zaśpiewa: „Światło Chrystusa”. Wierni odpowiedzą: „Bogu niech będą dzięki” po czym nastąpi ciąg dalszy liturgii mszalnej.  

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama