W tym roku 6 stycznia ulicami diecezji świdnickiej przejdzie rekordowa liczba Orszaków Trzech Króli. Będzie ich 15.
Orszaki organizowane będą w: Bardzie, Bielawie, Dobromierzu, Dzierżoniowie, Strzegomiu, Świdnicy, Świebodzicach, Głuszycy, Nowej Rudzie, Piławie Górnej, Kudowie-Zdroju, Lądku-Zdroju, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Złotym Stoku.
Aż w 6 miejscowościach Orszaki będą organizowane po raz pierwszy.
Informacje o godzinie i miejscu wyjścia orszaków są na plakatach w poszczególnych miejscowościach.
Poniżej niektóre z nich.
Świdnica
Orszak rozpocznie się o 14.00 na pl. Jana Pawła II. Przejdzie trasą – sprzed katedry, ulicami Wrocławską, 1 Maja, przez plac św. Małgorzaty, ulicę Franciszkańską do Rynku. Po drodze będą rozstawione sceny, na których zostaną odegrane inscenizacje, m.in walki dobra ze złem.
Wałbrzych
Początek o godz. 12.00 pod kościołem Aniołów Stróżów przy ul. St. Moniuszki Orszak przejdzie ulicami: Moniuszki. Rynek, Gdańska, pl. Magistracki, Słowackiego, Lewartowskiego do amfiteatru na pl. Teatralnym.
Głuszyca (po raz pierwszy)
Początek o godz. 14.00 w Parku Jordanowskim przy ul. Grunwaldzkiej.Orszak wraz z Trzema Królami przejdzie ulicami Grunwaldzką, Bohaterów Getta, Sienkiewicza i Bolesława Chrobrego na plac przy kościele pw. Chrystusa Króla. Trzej Królowie wraz z uroczystym orszakiem w bramach betlejemskiej wioski pojawią się przed 16.00. Ze względu na ogromne zainteresowanie tego dnia w godz. od 16.00 do 19.00 ponownie zostanie udostępnione do zwiedzania "Żywe Betlejem". Na placu wokół kościoła Chrystusa Króla w Głuszycy ponownie w 21 chatach będzie można zobaczyć głuszyczan, odgrywających role współczesnych czasom narodzin Jezusa mieszkańców Betlejem. W zagrodach pojawią się zwierzęta i strzegący je pasterze. Będzie można przyjrzeć się tradycyjnym czynnościom wykonywanym przez mieszkańców. Na przybywających czekać będzie betlejemska gospoda z ciepłymi napojami i potrawami. W ubogiej stajence w centrum „Żywego Betlejem” zwiedzający zobaczą Narodzone Dziecię wraz z Maryją i Józefem.
Strzegom (po raz pierwszy)
Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej. Następnie orszak wyruszy w kierunku Rynku. Przebrane dzieci wraz z Ojcami Rycerzami będą trzykrotnie okrążać Rynek, przyprowadzając kolejnych Królów. W trakcie orszaku dzieci i młodzież będą odgrywali wcześniej przygotowane scenki teatralne
Kudowa-Zdrój
Zbiórka o 14.00 w Parku Zdrojowym. O 14.30 oficjalne rozpoczęcie Orszaku inscenizacją jasełkową. Potem wymarsz z kolędami na ustach do kościoła Miłosierdzia Bożego, gdzie Orszak zakończy się wspólnym kolędowaniem.
Dzierżoniów
Orszak rozpocznie się o godz. 14.30 od koncertu kolęd zespołu "Eirene" działającego w kościele Maryi Matki Kościoła. Na godz. 15.00 zaplanowano Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Od godz. 15.15 uczestnicy będą mogli obejrzeć żywe jasełka. Przemarsz uczestników Orszaku Trzech Króli zaplanowany jest na godz. 16.00. Towarzyszyć mu będzie wspólne śpiewanie kolęd z udziałem scholi z kościoła pw. Królowej Różańca Świętego. O godz. 16.15 już w Rynku, scenka „Walka dobra ze złem”. O godz. 16.50 Trzej Królowie, w których wcielą się burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski i właściciel Edytora Tomasz Ligięza, złożą dary Świętej Rodzinie. Imprezę zakończy koncert kolęd w wykonaniu chóru Kanon i Miejskiej Orkiestry Dętej.
Złoty Stok (po raz pierwszy)
Początek o 11.00 – Mszą św. w kościele parafialnym. 12.00 – Orszak wyruszy do Kościoła Ewangelickiego. W Kościele: jasełka w wykonaniu uczniów SZS w Złotym Stoku, kolędowanie w wykonaniu chóru parafialnego, scholii oraz „Wesołych Nutek” z Mąkolna. Do tego, grochówka, kawa i ciasto.