Dobra Nowina dla dziennikarzy? Owszem, jak najbardziej!
Raz w roku, biskup siada do stołu z dziennikarzami, żeby im podziękować za służbę na rzecz prawdy. Okazją jest Objawienie Pańskie. Spotykają się w gmachu seminarium, co już jest dla pracowników mediów ciekawostką.
Wstęp do budynku nie jest przecież ogólnodostępny. W seminaryjnej kaplicy odprawiana jest liturgia Słowa. Biskup wybrał na tę okoliczność fragment litu do Hebrajczyków, w którym autor przypomina kim jest Chrystus i czego dokonał wśród ludzi.
Fragment ewangelii, który biskup zdecydował się rozważyć ze swoimi gośćmi, to opis początków działalności Jezusa. - Było to jakby programowe Jego wystąpienie, więc miało szczególne znaczenie - zwracał uwagę. - Jaki jest zatem ten Chrystusowy program? "Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (MK 1,15).
Dalej, w swej homilii, biskup przedstawił dziennikarzom ABC Królestwa Bożego. Mówił o tym czym ono jest a czym nie jest, gdzie się znajduje i jak jest zbudowane. - To królestwo jest wspólnotą Boga i ludzi. Jest na tym świecie, ale nie z tego świata. Moc tego królestwa mierzy się nie siłą fizyczną, nie armią, nie gospodarką, ale miłością, poświęceniem i służbą dla drugich - mówił.
Interesujące dla słuchaczy było podkreślenie przez biskupa, że do tego królestwa są powołani wszyscy ludzie. Wystarczy, że odpowiedzą na wołanie: "Nawracajcie się!". - W tym codziennym nawracaniu się nie chodzi tylko o nawracanie się z kłamstwa na prawdę, ze zła na dobro, z grzechu na przyjaźń z Bogiem, ale także o nawracanie się z tego co dobre, na to co lepsze, z tego, co mniej doskonałe, na to, co doskonalsze - podkreślał.
Po ABC o królestwie Bożym przyszedł czas na ABC dziennikarskie. Biskup przypomniał, że praca w mediach ma dwa główne zadania: informację i interpretację faktów.
- Obowiązkiem dziennikarza jest dotrzeć do prawdy o faktach, o wydarzeniach i o ludziach i te fakty prawdziwie opisać - apelował przestrzegając przed manipulacją, uproszczeniami, nierzetelnością i półprawdami.
- Jeszcze trudniejszym zadaniem niż przekazywanie faktów jest ich interpretacja. Z faktami ustalonymi zasadnie nie można polemizować, ale każdej interpretacji można przeciwstawić następną, często inną interpretację. Modlitwa do Ducha Świętego powinna towarzyszyć pracy dziennikarza, redaktora, reportażysty. Dobry dziennikarz to promotor prawdy, dobra i piękna oraz wartości moralnych - podsumował, a potem zaprosił wszystkich do seminaryjnego refektarza, gdzie Mirosław Jarosz z naszej redakcji złożył biskupowi życzenia, a ten w odpowiedzi dziękował lokalnym mediom za promocję diecezjalnego Kościoła.
Spotkanie przy posiłku poprzedziły jasełka w wykonaniu alumnów. Opowiedzieli oni historię czwartego króla i przekonywali, że miłosierdzie i dobroć to najlepsze dary dla Jezusa.