Nowy numer 48/2020 Archiwum

Akcja z nowym prezesem

Rada Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej podczas ostatniego spotkania zarekomendowała kandydatów na nowego prezesa. Najwięcej głosów otrzymała Magdalena Jarosz. Ją też bp Ignacy Dec mianował na tę funkcję.

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej został utworzony w 2004 r. Była to jedna z pierwszych struktur jaka towarzyszyła powstaniu nowej diecezji. Włączono do niej oddziały, które od wielu lat działały w ramach diecezji wrocławskiej i legnickiej.

Pierwszym prezesem został Jerzy Fedoruk. Następnie przez prawie 8 lat Akcją kierowała Monika Rejman. Podczas ostatniej rady DIAK odbyły się wybory nowego prezesa. Najwięcej głosów otrzymała Magdalena Jarosz. Ją też bp Ignacy Dec powołał do pełnienia tej funkcji.

Akcja Katolicka jest jedną z części struktur Kościoła, dlatego każda zmiana personalna wymaga zatwierdzenia przez biskupa diecezjalnego. AK została erygowana przez Konferencję Episkopatu Polski jako publiczne stowarzyszenie wiernych. Postawiono przed nią cel pogłębiania formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.

- To co robiliśmy przez ostatnie lata, związane było z zaangażowaniem świeckich - mówi Monika Rejman, odchodząca prezes. - Przygotowaliśmy Forum Ewangelizacyjne, były pielgrzymki, spotkania formacyjne, projekcje filmów i marsze w obronie wolnych mediów. Uruchomiliśmy portal internetowy DIAK Diecezji Świdnickiej. Na 10. rocznicę DIAK udało się nam ufundować i poświęcić sztandar. Dziękuję ks. biskupowi za zaufanie jakim mnie obdarzył, a także współpracownikom, oraz wszystkim członkom i sympatykom Akcji Katolickiej, którzy mnie wspierali w podejmowanych działaniach. Pozostawiam ją w dobrym stanie finansowym i przekazuję w dobre ręce.

- To dla mnie duże wyzwanie i odpowiedzialność - mówi Magdalena Jarosz. - Mam nadzieję, że uda się nam do pracy na rzecz apostolstwa świeckich włączyć znacznie szerszą grupę ludzi. To konieczne, bo wyzwania jakie stoją przed współczesnym Kościołem, który wszyscy tworzymy, są naprawdę duże.

Magdalena Jarosz jest absolwentką Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ze specjalizacją teologia moralna. Na PWT ukończyła również Podyplomowe Studia Nauk o Rodzinie, a w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - studia podyplomowe z zasad wykorzystania funduszy unijnych.

Jest absolwentka studiów podyplomowych z zakresu "Administracja i przedsiębiorczość w kulturze" w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych "ASESOR" we Wrocławiu.

Uczestniczyła w powstaniu fundacji Katolicka Inicjatywa "BERIT" i była jej pierwszym prezesem. Przez kilka lat pracowała jako dyrektor Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy.

Obecnie specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych dla organizacji pozarządowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama