Nowy numer 43/2020 Archiwum

Miasto zadba o zęby dzieci

W Wałbrzychu ruszył jedyny w Polsce kompleksowy program bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Program profilaktycznej opieki stomatologicznej dla dzieci zainaugurowano otwarciem nowych gabinetów dentystycznych. Na razie miasto z własnego budżetu sfinansowało remont i wyposażenie gabinetów w 5 szkołach. Zatrudniono w nich lekarzy stomatologów i higienistki stomatologiczne.

Zgodnie z założeniami programu, opieką stomatologiczną objęte będą wszystkie dzieci i młodzież szkolna w Wałbrzychu. Łączna kwota zrealizowanego dotychczas zadania to prawie 600 tys. zł.

– Chodzi o objęcie opieką stomatologiczną, w zakresie działań profilaktycznych i leczniczych, dzieci i młodzieży z klas podstawowych i gimnazjalnych z Wałbrzycha. To łącznie około 12 tys. uczniów – wyjaśnia prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. – Zjawisko próchnicy u dzieci jest tak powszechne, że wymaga z naszej strony działań ponadstandardowych. Istota działań stomatologii w warunkach szkolnych polega na tym, aby zapobiegać próchnicy i jej rozwojowi, a nie leczyć. Leczenie próchnicy u dzieci jest raczej dowodem na brak profilaktyki. Do finansowania tego programu, prawdopodobnie od lutego, będziemy mogli dołożyć pieniądze zdobyte w wyniku umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jesteśmy w trakcie negocjowania ostatecznego porozumienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama