Po raz pierwszy w Świdnicy głoszone są rekolekcje związane z kultem św. Michała Archanioła.
Biskup Adam Bałabuch powitał figurę św. Michała Archanioła peregrynującą po Polsce w murach kościoła pw. Świętego Krzyża. - Dzisiaj Świętego Krzyża, ale od powstania w średniowieczu, aż do sekularyzacji zakonów w XIX w., kościół ten nosił tytuł św. Michała Archanioła - przypomina ks. Radosław Kisiel, dyrektor świdnickiej Caritas, ale też rektor kościoła.
- Dzisiaj dokonuje się symboliczny powrót kultu św. Michała Archanioła do tej świątyni - mówił z kolei ks. Robert Ryndak, moderator Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła i rekolekcjonista w Świdnicy. - Czemu w naszych czasach? Bo zło się panoszy, napiera i sięga coraz głębiej w życie społeczeństw i ludzi - wyjaśniał, a potem porównał rekolekcje peregrynacyjne do kursu języka anielskiego. - Żeby lepiej się porozumieć z duchami czystymi, trzeba poznać ich język, tego będziemy się uczyć przez trzy dni - zapowiedział.
Z planu rekolekcji wynika, że w piątek, 5 lutego Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych będzie sprawowana o 7.30, po niej odbędzie się błogosławieństwo osób chorych, samotnych i starszych. O 10.00 - spotkanie dla dzieci szkolnych; o 14.30 - Msza św. z homilią o aniołach; od 16.00 do 17.30 - okazja do spowiedzi; o 18.00 - Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem; o 21.00 - apel jasnogórski.
W sobotę o 8.30 zaplanowano godzinki ku czci św. Michała Archanioła z Mszą św. i nauką, a po niej akt poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi, pożegnanie figury i zakończenie nawiedzenia.
Po każdej Mszy św. można przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła.
Kustoszem figury podczas peregrynacji jest brat Andrzej Zimny, michalita. Polscy michalici są także kustoszami sanktuarium ma Górze Gargano. Miasto Monte Sant’Angelo znajduje się w południowo-wschodnim regionie Włoch, zwanym Apulią. Tutaj znajduje się wspomniane, jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim, sanktuarium ku czci świętego Michała Archanioła. Początki tutejszego sanktuarium sięgają końca V i pierwszych dziesięcioleci VI wieku.