Nowy numer 3/2021 Archiwum

Komandosi Roku Świętego

Decyzją papieża Franciszka ks. Dominik Ostrowski i ks. Rafał Masztalerz otrzymali specjalny mandat do głoszenia miłosierdzia Bożego w Roku Świętym Miłosierdzia.

Wśród wybranych przez papieża do pełnienia posługi misjonarzy miłosierdzia jest ks. Dominik Ostrowski, wicerektor świdnickiego seminarium duchownego, liturgista oraz ks. Rafał Masztalerz odbywający staż we wspólnotach ewangelizacyjnych.

Obaj byli w bazylice św. Piotra i w auli Pawła VI na modlitwie i spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Wtedy też usłyszeli, że mają być nie tylko spowiednikami ale także "zwiastunami miłości i przebaczania".

Ksiądz Rafał Masztalerz tak komentuje znaki papieża Franciszka. - Papież Franciszek jest prowokacją. On ma doskonałą wizję jak dziś powinien zachowywać się Kościół, przypomina to szczególnie osobom zaangażowanym w ewangelizację. Przypomina, bo natura Kościoła jest taka, a my czasem o tym zapominamy. To ma być Kościół, który myje nogi, i aby to się mogło zdarzyć, papież mówi, że trzeba wyjść. Wyjść z kościołów i naszych parafii, wyjść i szukać ludzi tam, gdzie żyją, cierpią, gdzie mają nadzieję. Dziś do kościołów się nie zaprasza, to już przestało dawno działać, dziś ludzie tego świata zapraszają Kościół do siebie i jest to wyzwanie pontyfikatu, którego nie powinniśmy komentować tylko się zgodzić - mówi w wywiadzie, który publikujemy w najnowszym wydaniu Gościa Niedzielnego.

Natomiast ks. Dominik Ostrowski tak wspomina posłanie misjonarzy miłosierdzia. - Zebrał nas papież, żebyśmy z serca Kościoła rozbiegli się na cały świat jak iskry po ściernisku, żeby zapalać nadzieję, żeby wprowadzać w ramiona Miłosiernego Ojca, żeby przekonywać, że tam gdzie jest skrucha i żal, jest też miejsce na przebaczenie. 

Ksiądz Rafał Masztalerz mieszka w Lublinie, we wspólnocie Przyjaciele Oblubieńca i tam służy jako misjonarz miłosierdzia, natomiast ks. Dominik Ostrowski w każdy piątek od 16.00 do 17.00 dyżuruje w konfesjonale katedralnym. 

Misjonarze miłosierdzia mają władzę rozgrzeszania z grzechów, których rozgrzeszenie jest związane z ekskomuniką latae sententiae i jest zarezerwowane Stolicy Apostolskiej. 

- Ekskomunika latae sententiae zastrzeżona Stolicy Apostolskiej grozi za następujące przestępstwa: profanacja Najświętszego Sakramentu, stosowanie przemocy fizycznej wobec papieża, usiłowanie rozgrzeszenia wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu, bezprawna konsekracja biskupia bez zlecenia Stolicy Apostolskiej, usiłowanie udzielenia święceń kapłańskich kobiecie, bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi - wylicza oficjał świdnickiego sądu biskupiego ks. Arkadiusz Chwastyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama