Nowy numer 47/2020 Archiwum

Ekstremalne wyzwanie rzucone

Przeżywanie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu staje się coraz popularniejsze. Już w najbliższy piątek wyruszają pierwsze z nich. Można jeszcze dołączyć do pątników.

W tym roku w diecezji świdnickiej odbędzie się aż 5 nocnych Dróg Krzyżowych, w tym jedna ekstremalna. Pomysł Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zrodził się kilka lat temu. W tym roku w całej Polsce wyruszy ponad 200 EDK.

- Oczywiście, można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań - wyjaśniają ideę organizatorzy. - Można w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych. Jednak inaczej patrzy się na cierpienie Jezusa z perspektywy ciepłej ławki, a inaczej, gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa.

Zadanie jest jasne: do przejścia ponad 40 km, w nocy, w milczeniu, zdani na własne siły. W głowie rodzą się pytania: "Czy to na pewno dla mnie? Czy dam radę? Właściwie po co tak iść całą noc? I to jeszcze w piątek, po całym tygodniu pracy, nauki... Czy to nie jest jakieś szaleństwo? Przecież można też „zwyczajnie” w kościele...". Wyzwanie jest rzucone - podjąć czy nie? Każdy decyduje sam!

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się w nocy z 18 na 19 marca i rozpocznie się Mszą św. o 20.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie. Następnie każdy z uczestników podejmie swój własnoręcznie wykonany krzyż i rozpocznie indywidualną drogę. Trasa przygotowana przez organizatorów liczy 42 km i będzie przebiegała w większości górskimi szlakami turystycznymi z Bielawy przez Srebrną Górę do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Suma podejść - 1400 m. Największa różnica wysokości - 650 m. Droga przeznaczona jest dla osób z dobrą kondycją fizyczną i zdrowotną. Przebiega terenami górskimi, dlatego mogą wystąpić niskie temperatury, śnieg, błoto. Szczegóły oraz bliższe informacje można uzyskać na Facebooku, wyszukując: „Ekstremalna Droga Krzyżowa Bielawa”; e-mail: edkbielawa2016@gmail.com.

Tymczasem już w najbliższy piątek 11 marca odbędą się trzy Drogi Krzyżowe zainspirowane EDK. Będą jednak nieco krótsze. Mogą spróbować nimi przejść osoby o słabszej kondycji.

Pierwsza wyrusza z kościoła pw. św. Bartłomieja w Rościszowie o 20.00. Trasa wiedzie na szczyt Wielka Sowa. Tam ok. 24.00 odprawiona zostanie Msza św. Rozważania: ks. Krzysztof Herbut.

Kolejna przejdzie przez Kotlinę Kłodzką. Początek o 19.00 w kościele pw. św. Barbary w Międzylesiu (ul. Słowackiego). Zakończenie ok. 3.00 pod sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej. Trasa liczy ok. 20 km. Organizatorami są parafie Bożego Ciała w Międzylesiu i Narodzenia NMP w Lądku-Zdroju.

Także 11 marca o godz. 20 na Drogę Krzyżową będzie można wyruszyć z Głuszycy. Trasa wiedzie m.in. przez Grzmiącą, obok schroniska Andrzejówka, Rybnicę Leśną do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu. Zapisy pod numerem tel. 724 928 280 oraz u księży w parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy.

18 marca Droga Krzyżowa przejdzie trasą z Ząbkowic Śląskich do Wambierzyc. Początek o 18.00 - Msza św. u księży pallotynów w Ząbkowicach Śl. Trasa wiedzie przez: Tarnów, Budzów, Srebrną Górę, Nową Wieś Kłodzką, Wolibórz, Dzikowiec, Nową Rudę-Słupiec, Ścinawkę Średnią, Ratno.

Dodatkowe informacje - tel. 605 852 026.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama