Nowy numer 25/2018 Archiwum

Do klasztoru - łaska czy za karę?

Święty Benedykt przekonuje od 1500 lat, że tak naprawdę świat kręci się wokół obecności.

Zakończył się Rok Życia Konsekrowanego. Kilka sympozjów, trochę modlitwy, wspomnienia, homilie. Tyle dla wszystkich. Dużo więcej dla konsekrowanych. Ale to już przestrzeń wewnętrzna. Osobistego doświadczenia łaski. O tym opowiada się wybranym, tłumom tylko ze szczególnego powodu. O tym opowiada się kościelnie.

Tymczasem w mediach temat konsekrowanych - ich powołania, ich odejść, ich historii - ma się dobrze. Oczywiście, w klimacie sensacji, bo przecież takie media są.

Dlatego cenię sobie, że ks. Zbigniew Chromy, odpowiedzialny za środowe katechezy dla dorosłych w kościele pw. Świętego Krzyża w Świdnicy (ul. Westerplatte), zdecydował się temat najbliższego spotkania poświęcić życiu mniszemu.

Skąd się wzięło? Jak się rozwijało? W jakiej postaci trwa dzisiaj? - to tylko pretekst do osobistego wyznania: też tego pragnę!

W Kościele zachodnim życie mnisze opiera się na fundamencie Reguły św. Benedykta z Nursji. Nie sposób zatem opowiadać o monastycyzmie z pominięciem benedyktynów. W najbliższą środę będzie więc doskonała okazja, żeby wyznać, ale i podzielić się osobistym doświadczeniem łaski - wybrańcom czy tłumom? To się okaże. Zapraszam. Zaczynamy o 19.30.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma