Nowy numer 47/2020 Archiwum

Do klasztoru - łaska czy za karę?

Święty Benedykt przekonuje od 1500 lat, że tak naprawdę świat kręci się wokół obecności.

Zakończył się Rok Życia Konsekrowanego. Kilka sympozjów, trochę modlitwy, wspomnienia, homilie. Tyle dla wszystkich. Dużo więcej dla konsekrowanych. Ale to już przestrzeń wewnętrzna. Osobistego doświadczenia łaski. O tym opowiada się wybranym, tłumom tylko ze szczególnego powodu. O tym opowiada się kościelnie.

Tymczasem w mediach temat konsekrowanych - ich powołania, ich odejść, ich historii - ma się dobrze. Oczywiście, w klimacie sensacji, bo przecież takie media są.

Dlatego cenię sobie, że ks. Zbigniew Chromy, odpowiedzialny za środowe katechezy dla dorosłych w kościele pw. Świętego Krzyża w Świdnicy (ul. Westerplatte), zdecydował się temat najbliższego spotkania poświęcić życiu mniszemu.

Skąd się wzięło? Jak się rozwijało? W jakiej postaci trwa dzisiaj? - to tylko pretekst do osobistego wyznania: też tego pragnę!

W Kościele zachodnim życie mnisze opiera się na fundamencie Reguły św. Benedykta z Nursji. Nie sposób zatem opowiadać o monastycyzmie z pominięciem benedyktynów. W najbliższą środę będzie więc doskonała okazja, żeby wyznać, ale i podzielić się osobistym doświadczeniem łaski - wybrańcom czy tłumom? To się okaże. Zapraszam. Zaczynamy o 19.30.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama