GN 24/2021 Archiwum

Elewacja będzie jak nowa!

To największe diecezjalne sanktuarium, a dbają o nie franciszkanie.

- W 2015 roku odnowiliśmy i przebrnęliśmy przez szereg uzgodnień, wyborów i prób przy pierwszym etapie renowacji elewacji wschodniej ryzalitu naszej elewacji - mówi o. Albert Krzywański OFM, proboszcz i kustosz w Wambierzycach. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 250 tys. zł. oraz 160 tys. z naszej Gminy Radków. Całkowity koszt pierwszego etapu to ponad 420 tys. zł - wraz z wkładem własnym - wylicza.

W tym roku franciszkanom z Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin powiodły się starania o kolejne dotacje z MKiDN  - 500 tys. zł. oraz z Gminy Radków - 140 tys. zł.

- Złożyliśmy także wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, by uzyskać większe fundusze europejskie na naszą elewację - mówi ojciec kustosz. - Staramy się o ponad 7 mln zł. Pieniądze uzyskane z Urzędu Marszałkowskiego pozwoliłby zakończyć w całości (plus dodatkowe prace w przestrzeni kulturalnej takie jak: ścieżki edukacyjne i historyczne na placu koronacyjnym oraz w krużgankach bazyliki, remont organów, remont dwóch kaplic na kalwarii itp.). Liczymy, że uda się nam otrzymać pieniądze unijne, które pozwolą na znacznie większy zakres prac przy elewacji i nie tylko - mówi z nadzieją.

Prace związane z aktualnym remontem mają być zakończone do w listopadzie, ale nie powinny one przeszkadzać pielgrzymom i turystom w nawiedzaniu bazyliki. Na zewnątrz pojawi się rusztowanie. Iluminacja będzie działać niezależnie od prowadzonych prac.

- Co więcej skoordynujemy pracę tak, by można było obserwować zmiany w oświetleniu. Z tradycyjnych żarówek przechodzimy na oświetlenie ledowe, co sprawi, że koszty eksploatacji się obniżą. Dodatkowo planujemy zainstalować dodatkową iluminację całego obiektu, także schody, które są charakterystyczną wizytówką naszej bazyliki.

Do tej pory w ciągu roku kustosze musieli wymieniać do kilkudziesięciu żarówek z 1390 znajdujących się na fasadzie.

Według kosztorysu, na całkowite odnowienie bazyliki (także wnętrza z ołtarzami, sztukaterią, wzmocnieniem fundamentów, nowym oświetleniem) potrzeba 36 mln zł.

Elewacja będzie jak nowa!  

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama