Zakończyła się pielgrzymka parlamentarzystów i samorządowców Diecezji Świdnickiej. Uczcili oni w lwowskiej katedrze 360. rocznicę ślubów Króla Jana Kazimierza.
1 kwietnia 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego król Jana Kazimierz oddał we Lwowie Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej. Nazwał ją Królową Korony Polskiej. Obiecał, że kiedy kraj zostanie uwolniony spod okupacji, rozszerzy prawa obywatelskie szlachcie i poprawi sytuację bytu chłopów.
W rocznice tamtych wydarzeń 40 samorządowców diecezji świdnickiej pojechało do Lwowa by zachować pamięć o tamtych ślubach. Główne uroczystości odbyły się 9 kwietnia przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej.
Dzień wcześniej pielgrzymów przyjął w Kurii Metropolitalnej abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Była tam Msza św. i krótkie przyjęcie.
Bp Ignacy Dec na ręce metropolity lwowskiego przekazał dar pieniężny od diecezji świdnickiej. W styczniu tego roku wierni z całej diecezji podczas zbiórki do puszek zebrali 50 tys zł. na rzecz budowy klasztoru Sióstr Benedyktynek we Lwowie.
Klasztor Sióstr będzie pierwszym po II Wojnie Światowej klasztorem kontemplacyjnym w Archidiecezji Lwowskiej. Z prośbą o wsparcie tego przedsięwzięcia zwrócił się do biskupa świdnickiego abp Mieczysław Mokrzycki.
Głównej celebracji związanej z 360. rocznicą ślubów Króla Jana Kazimierza przewodniczył w lwowskiej katedrze metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wzięli w niej udział liczni biskupi przybyli z Polski i Ukrainy, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych obu krajów.
- Żyjemy, bez wątpienia w czasie bardzo wyrafinowanego sporu o życie człowieka i każdego narodu. W czasie zmagań kultury życia z kulturą śmierci - mówił w homilii abp Wacław Depo.
abp Wacław Depo
List do uczestników uroczystości skierował Prezydent RP Andrzej Duda. Pismo odczytał minister Adam Kwiatkowski, szef gabinetu Prezydenta.
Treść listu prezydenta Andrzeja Dudy
- Śluby złożone przez króla Jana Kazimierza są nadal aktualne - przekonuje abp Mieczysław Mokrzycki. - Sami nie potrafimy przeciwdziałać przeciwnościom świata. Tak jak kiedyś król Kazimierz tak dziś my potrzebujemy opieki Matki, by wstawiała się do Syna. By wypraszała potrzebne łaski i też mądrość dla rządzących. Powinniśmy kierować się tą mądrością Bożą. Przede wszystkim dekalogiem, oraz prawem miłości i szacunku dla każdego człowieka. Dzisiejsza Europa przeżywa kryzys tożsamości i wiary. Te śluby są okazją by pogłębić wiarę, by zastanowić się nad sensem życia, nad wartościami chrześcijańskimi w życiu poszczególnych narodów. Również w Polsce, która niestety także zatraca swoją wiarę i odwraca się od tradycji swoich ojców. Jeżeli chcemy zbudować Polskę silną i demokratyczną musimy opierać się na wartościach chrześcijańskich w których ona powstała.