GN 28/2018 Archiwum

Sensacja! Tysiącletnia figurka w Bardzie

Podczas zakończonej przed chwilą konferencji prasowej w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie przedstawiono wyniki badań, według których znajdująca się w tamtejszym ołtarzu figura Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej ma ponad 1000 lat. Jest tym samym najstarszą drewnianą figurą sakralną na terenie Polski i jedną z najstarszych w Europie.

Bardo to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na Dolnym Śląsku. Pierwsze wzmianki o szerzącym się kulcie maryjnym, związanym z obecnością Cudownej Figurki Madonny w Bardzie, pochodzą z roku 1270.

Według legendy Figurka została wykonana po objawieniu się Matki Bożej pewnemu młodzieńcowi, który na prośbę Marii umieścił jej podobiznę w kapliczce. Historycy nie byli jednak zgodni co do tego, czyim dziełem jest i kiedy powstała. Czas powstania rzeźby datowano dotychczas na przełom XII i XIII w.

W ostatnich miesiącach Figurkę Matki Bożej Bardzkiej poddano pracom konserwatorskim. - Dostaliśmy również od wojewódzkiego konserwatora zabytków pozwolenie na przeprowadzenie badań fizykochemicznych - informuje Marcin Ciba, konserwator dzieł sztuki z Krakowa. - Wykonaliśmy m.in. zdjęcia rentgenowskie rzeźby, które pokazały, że struktura drewna jest zachowana w niewiarygodnie dobrym stanie. To był jednak początek zaskoczeń. Pobraliśmy z wnętrza figurki próbkę 2 gram drewna, którą poddaliśmy badaniu datowania węglem C-14. Jego wyniki były zaskoczeniem dla wszystkich. Badanie wskazuje, że materiał do wykonania figurki pozyskano w 1011 r. Granica błędu wynosi plus - minus 26 lat. Oznacza to, że mamy tu najstarsze drewniane przedstawienie rzeźbiarskie w Polsce.

Jak wyjaśniał Marcin Ciba, znakomity stan drewna świadczy o tym, że zostało ono celowo pozyskane do wykonania rzeźby oraz, że nie leżało ono zbyt długo przed jej wykonaniem.

Datowanie figurki Bardzkiej Madonny na początek XI w. otwiera dyskusję co do miejsca jej wykonania. Z pewnością historycy sztuki takową podejmą i zmierzą się z tym tematem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma