Nowy numer 44/2020 Archiwum

Stanął w progu domu Ojca

Nie żyje kustosz Sanktuarium Relikwii Krzyża świętego w Wałbrzychu.

We wtorek wieczorem, na skutek zawału zmarł w szpitalu ks. Andrzej Raszpla, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża świętego w Wałbrzychu. Święcenia otrzymał w roku 1985. Pochodził z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Hadlach Szklarskich. 

Już podczas wieczornej Mszy św. kałan czuł się żle. Po przewiezieniu do szpitala stwierdzono uszkodzenie mięśnia sercowego. Miał 56 lat. 

Ks. Andrzej Raszpla urodził się 2 listopada 1960 roku w Hadlach Szklarskich w diecezji przemyskiej. Jego rodzice to Stanisław i Anna z domu Kucaj. Ojciec był kolejarzem, matka zajmowała się domem. Był najstarszym z czwórki dzieci, miał dwie siostry i brata.

Ochrzczony został 13 listopada 1960 roku w kościele Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich, tam też 10 maja 1973 roku przyjął sakrament bierzmowania z rąk ks. bp. Stanisława Jakiela i przyjął imię Stanisław. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Hadlach Szklarskich uczęszczał do liceum ogólnokształcącego w Kańczudze, gdzie w 1979 roku zdał maturę.

Wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W czasie pierwszego roku studiów został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. W Jednostce Wojskowej w Bartoszycach przebywał od 3 października 1979 roku do 5 kwietnia 1980 roku.

Po powrocie z wojska kontynuował studia Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Pracę magisterską ("Duch maryjny w życiu i działalności Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego") pisał z historii Kościoła u ks. prof. Józefa Swastka.

Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze wrocławskiej 1 czerwca 1985 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Następnego dnia odprawił Mszę św. prymicyjną w rodzinnej parafii.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama