Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zmiana gwarantowana

Miasto istnieje 750 lat, a pierwszy raz gościło urzędującą głowę państwa.

Anna Zalewska, minister edukacji, nie kryła radości i dumy, że w Świebodzicach, których jest mieszkanką, 28 kwietnia gościł prezydent Andrzej Duda. O historyczności chwili mówił także Bogdan Kożuchowicz, burmistrz miasta. A sam prezydent nie ukrywa, że chce przekonać Polaków z prowincji, że Polska taka właśnie jest: prowincjonalna, czyli przywiązana do tradycji, dumna ze swej małej ojczyzny i solidarna z codziennymi sprawami zwykłych ludzi. I tej Polsce jest potrzebny plan zrównoważonego rozwoju.

– Jest on potrzebny przede wszystkim tam, gdzie po roku 1989 przemysł zwijano, a nie rozwijano. Musimy odbudować potencjał przemysłowy i gospodarczy tego regionu! To wielkie zadanie, na które nie starczy jednej kadencji, ale wierzę głęboko, że właśnie teraz uda nam się tę zmianę zapoczątkować – mówił. Tematem wiodącym wystąpienia prezydenta była jednak rodzina. Andrzej Duda zapewnił, że wyborcze obietnice będą spełnione. Nie tylko przez program 500+. – Proszę jednak państwa o cierpliwość, kadencja Sejmu trwa cztery lata, a prezydenta pięć, i to jest czas na realizację obietnic – dodał. Mieszkańcy zebrani na rynku kilkukrotnie przerywali wystąpienie Andrzeja Dudy brawami i okrzykami. Wyrażali swoje poparcie dla inicjatyw ustawodawczych, które mają wesprzeć polskie rodziny: obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Prezydent przypomniał też o ustawie wprowadzającej darmowe leki dla osób po 75. roku życia i mówił, że rząd Beaty Szydło pracuje nad programem mieszkaniowym, który zapewni szczególnie młodym małżeństwom własne lokum.

W reakcji na jeden z transparentów: „Dobrej zmiany w Polsce nie oddamy” Andrzej Duda zapewnił, że tak właśnie jest – na co zebrani zaczęli skandować: „Dobrej zmiany nie oddamy”. – Dziękuję, że państwo nie chcecie oddać dobrej zmiany. My, którzy za tę dobrą zmianę odpowiadamy, nie odpuścimy dobrej zmiany i dokonamy jej – zakończył.

Tego dnia prezydent odwiedził także Bystrzycę Kłodzką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama