Centymetry kwadratowe szczególnego świadectwa o Janie Pawle II.
Jak wiele można zmieścić na kilku centymetrach kwadratowych papieru przekonuje wystawa, której wernisaż otworzył tegoroczną edycję Dni Świetego Jana Pawła II "Pamięć i Obecność" w Świdnicy. Po raz jedenasty w okolicach dnia urodzin papieża świdniczanie i mieszkańcy regionu mają rzadką okazję przekonać się osobiście, w jaki sposób ludzka pamięć, sztuka, kultura, edukacja i wiara utrwalają życie, dzieło i świętość Jana Pawła II.
Od 14 maja warto odwiedzić Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy z racji wystawy zbiorów filatelistycznych Jerzego Chomina i Zbigniewa Patralskiego - świdniczan, których pasja dobrze ilustruje pontyfikat św. Jana Pawła II.
Ekspozycja w syntetyczny sposób dokumentuje papieskie wydarzenia, przełomy, zwroty i inicjatywy. Można zobaczyć nie tylko znaczki, stemple, czy karty pocztowe. Wszystko to jest dobrze opisane, więc wystawa ma niebagatelną wartość edukacyjną. papieskie pielgrzymki do Polski, papieskie encykliki, znaczki związane z diecezją świdnicką - to tylko niektóre ciekawostki wystawy.
Prawdziwą perełką jest karta wydana w bardzo krótkiej serii przez pocztę watykańską zaraz po śmierci papieża. Poruszająca data stempla oraz nietypowy znaczek: zamazany - dowód na to, że Katedra św. Pawła jest pusta.
Autorzy wystawy są członkami koła Polskiego Związku Filatelistów nr 10 w Świdnicy - najliczniejszego w okręgu wałbrzyskim (35 członków).
Jerzy Chomin w swej kolekcji posiada kilka tysięcy walorów papaliów związanych ze św. Janem Pawłem II. Kolekcjonuje również walory marynistyczne i opracowuje zbiór "Poczet Królów i Książąt Polskich".
Zbigniew Patalski to twórca wielu konkursowych eksponatów filatelistycznych, z których zatytułowane "Czarna Madonna", "Germania" czy "Muzeum Poczty Polskiej" zdobyły laury na wystawach krajowych. Ma uprawnienia rzeczoznawcy filatelistycznego.