Kosmetyka to za mało

Wskazówki dla świata - jak przełożyć je na praktykę w Polsce? - zastanawiają się w Porszewicach duszpasterze i doradcy życia rodzinnego.

Od wczoraj trwa wiosenna sesja duszpasterstwa rodzin w Polsce. W Porszewicach spotkali się członkowie Rady ds. Rodziny KEP z bp Janem Wątrobą na czele, diecezjalni duszpasterze rodzin oraz diecezjalni doradcy życia rodzinnego. 

Tematem wiodącym spotkania jest młodzież, zagrożenia i profilaktyka w kształtowaniu młodego pokolenia. - Jednak  nie sposób nie odejść od tego tematu, żeby móc się zatrzymać przy zmianach, jakie nas czekają w związku z wydaniem adhortacji "Amoris laetitia" i tym co dzieje się w społeczeństwie - zastrzegł ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin, po czym zaproponował dyskusję nad zmianami w Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, dokumentu KEP z 2004 r. 

- Przyznaję, że sądziłem na początku, iż zmiany jakie będą potrzebne, to kwestia kosmetyki, okazało się jednak, że koniczne jest głębsze przepracowanie dokumentu - mówił.

Według ks. Przemysława Drąga, konieczna jest zmiana języka dokumentu, czas trwania przygotowania przedślubnego (bezpośredniego) z trzech do sześciu miesięcy, wprowadzenie obowiązkowego katechumenatu przedmałżeńskiego (przygotowanie bliższe) zakończonego dniem skupienia, rezygnacja z weekendowych przygotowań do małżeństwa jako formy zwyczajnej (z pozostawieniem jej jako formy nadzwyczajnej w uzasadnionych przypadkach).

Poza tym przy zmianie dyrektorium ks. Przemysław Drąg chciałby na nowo podjąć sprawę wieku zakończenia pracy przez doradców życia rodzinnego (jest 60 lat, niektórzy postulują podwyższenie wieku do 65), naciska też na tworzenie wydziałów ds. rodziny oraz właściwą formację nowych doradców. - Z badań Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wynika też, że wciąż są seminaria, w których nie ma ani jednej godziny dydaktycznej poświęconej duszpasterstwu rodzin a w kolejnych jest ten temat potraktowany zdawkowo - zauważył. 

Agnieszka Dochaniak z KODR omówiła dane statystyczne z 36 diecezji, opracowane na podstawie ankiety przygotowanej przy współpracy z Instytutem Statystki Kościoła Katolickiego w Polsce. Wynika z nich m.in. że w jednym tylko roku (2015) w badanych diecezjach w katolickich domach samotnej matki opiekę znalazło 644 kobiet a dzięki katolickim ośrodkom adopcyjnym do rodzin trafiło 3852 dzieci, natomiast z katolickiego telefonu zaufania skorzystało 6423 osoby. 

Temat zagrożeń i profilaktyki młodzieży podjęła najpierw Teresa Król, konsultantka wychowania prorodzinnego, autorka podręczników do wychowania do życia w rodzinie, po niej głos miał Szymon Grzelak, psycholog i prezes Zarządu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. To on zaprezentował badania socjologiczne z których wynika m.in. to, że dla gimnazjalistów najważniejszymi dorosłymi przewodnikami życiowymi są rodzice a zaraz po nich babcie, albo, że tam, gdzie rodzice nie są przewodnikami, młodzi średnio trzy razy częściej upijają się 4 lub więcej razy w miesiącu, korzystają z narkotyków, mają myśli samobójcze, kontakty seksualne czy są sprawcami cyberprzemocy i przemocy fizycznej.   

18 maja podczas sesji wystąpią: Grzegorz Strzemecki, autor książki "Gender - ideologia państwowa Rzeczypospolitej", Ewa Porada, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego (omówi zintegrowany program formacji narzeczonych w archidiecezji katowickiej), o. Stanisław Jarosz OSPPE i Wiesława Kowalska podzielą się wiedza nt. syndromu poaborcyjnego i terapii kobiet nim dotkniętych a o. Grzegorz Zakrzewski OSPPE i Agnieszka Dowejko przedstawią propozycję towarzyszenia i formacji młodych małżeństw na podstawie "Programu na miłość i życie". 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..