Nowy numer 3/2019 Archiwum

Droga dialogu

Idea jest bardzo prosta: przekonać, że rozmawianie ze sobą jest kluczem do rozwiązywania problemów, ale też pogłębiania więzi.

W swojej pięcioletniej historii świdnicki Ośrodek „Spotkań Małżeńskich” – polskiego ruchu rekolekcyjnego pomagającego małżeństwom we wchodzeniu na drogę dialogu małżeńskiego – ma już na swoim koncie kilkanaście tzw. weekendów podstawowych, weekendów pogłębiających oraz innych form wsparcia i pomocy małżonkom.

Z oferty świdnickiego ośrodka ruchu skorzystało dotychczas 150 par małżeńskich. – Jednak o rozwoju ośrodka bardziej świadczy to, że nas – par animatorskich – jest coraz więcej. Teraz cieszymy się Agnieszką i Przemkiem Kozakami, właśnie po raz pierwszy wzięli udział w dialogach jako para animująca – mówi Ewa Stolarczyk, która ze swoim mężem Robertem tworzyli ośrodek i są jego liderami. Od 20 do 22 maja w domu rekolekcyjnym księży pallotynów w Ząbkowicach Śląskich 9 par małżeńskich uczyło się, że warto najpierw słuchać, a dopiero potem mówić, że lepiej jest dzielić się tym, co się przeżywa, niż dyskutować i próbować najpierw zrozumieć, a dopiero potem oceniać. – A nade wszystko przebaczać – mówi Agnieszka Kozak. – Ten weekend to czas nie tylko służby sakramentalnym małżonkom, ale także czas osobistego odkrywania bogactwa dialogu, jego potrzeby i prawdy o tym, że wciąż mamy sobie wiele do powiedzenia, że możemy siebie zaskakiwać i obdarowywać – zaznacza. Przemek natomiast mówi o wartości rekolekcji. – Kiedy na zakończenie kilka par podzieliło się z nami owocami tych dni, byliśmy bardzo zbudowani, że wykonali taką pracę, że Pan Bóg tak skutecznie się nami posługuje, że nawet w sytuacjach po ludzku beznadziejnych jest jeszcze miejsce na odnalezienie tego, co małżonków wciąż łączy i na czym można budować wspólną przyszłość – podsumowuje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy