Dzięki działaniom Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowej Rudzie-Słupcu odsłonięto pierwszy na Dolnym Śląsku pomnik poświęcony „Żołnierzom Wyklętym, bohaterom powstania antykomunistycznego 1944-1963”.
Obelisk upamiętnia żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz wszystkich bezimiennych bohaterów, ofiar komunistycznego terroru, którzy do końca wierni najwyższym wartościom "Bóg, Honor, Ojczyzna", cierpieli i oddali życie za niepodległą Polskę.
- Na tej ziemi zwarte oddziały tych żołnierzy nie walczyły, więc też nie było takich miejsc pamięci i ten pomnik może trochę zaskakiwać - wyjaśnia poseł Michał Dworczyk, który obok bp. Ignacego Deca objął budowę pomnika honorowym patronatem. - Ale to właśnie na Dolny Śląsk po rozbiciu tych oddziałów trafiło wielu żołnierzy, a także ludzi z Kresów, którzy walczyli najpierw z okupacją niemiecką, potem sowiecką i wreszcie z okupantem komunistycznym. Dobrze, że ten pomnik powstał. Jest nie tylko formą oddania hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, ale również czytelnym znakiem i elementem promocji wiedzy o działaniach tych ludzi.
Pomnik stanął obok kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu. Uroczystość rozpoczęto 29 maja Mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, po której w asyście żołnierzy 22. Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku, nastąpiło odsłonięcie obelisku.
Kluczowym elementem uroczystości było przyznanie medali „Obrońców Ojczyzny 1939-1945”, wręczanych Polakom zasłużonym w walce o niepodległość Ojczyzny i działalność patriotyczną.
Odznaczenia osobiście wręczył minister Jan Józef Kasprzyk, prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wyróżniono nimi Genowefę Aleksander i Janusza Słocińskiego. Wręczono również medale „Pro Patria”.
- Tych ludzi wyklęli komuniści, naród nigdy ich nie wyklął - mówił Jan Józef Kasprzyk. - Okres walk żołnierzy niezłomnych, to nie była wojna domowa jak usiłują wytłumaczyć niektórzy. To była walka tych, którzy stanęli po stronie prawdy i dobra z tymi, którzy stanęli po stronie kłamstwa i zła. To była wojna o wolność i niepodległość.
Jan Józef Kasprzyk