Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wałbrzych ma Schlaga

Już w piątek zacznie się letnia przygoda z organami, a potrwa do 24 lipca.

- Zapraszamy wszystkich na tegoroczną, piątą edycję świdnickiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga - zachęca Zuzanna Bator, dyrektor artystyczna wydarzenia, organistka.

W tym roku składa się on z 10 koncertów w kościołach w Świdnicy, Bardzie, Świebodzicach i w Wałbrzychu. Festiwal otworzy koncert na najstarszych organach firmy Schlag w Świdnicy - w kościele św. Krzyża (1 lipca).

Podczas pierwszego koncertu wystąpi duet - mezzosopranistka Marcjanna Myrlak i świdnicki organista Maciej Bator.

Drugi koncert (2 lipca) w wałbrzyskim ewangelickim kościele św. Zbawiciela wypełni solowa muzyka organowa w wykonaniu organisty i kompozytora z Hamburga Thomasa Corneliusa.

- Trzeci koncert (3 lipca) odbędzie się w świdnickim Kościele Pokoju. Będzie to „Koncert Gordonowski” czyli koncert dla małych dzieci ułożony wg teorii uczenia się muzyki prof. E.E. Gordona. Jego program wypełni muzyka organowa, wokalna i kameralna, dostosowana do wieku słuchaczy - zapewnia.

Co jeszcze w tym roku? W kolejny piątek (8 lipca) świdnickie organy w kościele św. Józefa prezentować będzie Zuzanna Bator. Wspólnie z nią wystąpi mezzosopranistka z Warszawy, Lilianna Zalesińska.

W piątek (15 lipca) recital organowy w katedrze świdnickiej wykona organista z Pragi Přemysl Kšica. Dzień później w wałbrzyskim kościele pw. św. Aniołów Stróżów zagrają w duecie Zuzanna i Maciej Batorowie, inicjatorzy festiwalu. Małżeństwo wystąpi także w niedzielę (17 lipca) w Bardzie Śląskim, gdzie rok wcześniej nagrana została przez nich płyta CD.

W ostatnim tygodniu będzie można posłuchać krakowskiego organisty Filipa Presseisena, laureata nagrody berlińskiego konkursu improwizacji filmowej.

Wystąpi on w świdnickim Kościele Pokoju 22 lipca, grając na wielkich organach firmy Schlag & Söhne, które zabrzmią po raz pierwszy w całej okazałości po wielu latach milczenia. Filipa Presseisena będzie można usłyszeć także dzień później w Bardzie Śląskim.

Festiwal zakończy koncert w kościele pw. św. Piotra i św. Pawła w Świebodzicach w niedzielę 24 lipca, gdzie ponownie wystąpią małżonkowie: Zuzanna i Maciej Batorowie oraz wrocławski trębacz Rafał Czemarmazowicz.

- Tegoroczna edycja Festiwalu Organowego została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna 2016”. Wszystkie koncerty będą filmowane i transmitowane na telebim stojący przed ołtarzem, tak, by publiczność mogła z bliska podziwiać grę organisty. Dla wielu słuchaczy zobaczenie organisty „z bliska” to zupełna nowość. Bardzo serdecznie zapraszamy na letnie koncerty! - mówi Zuzanna Bator.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama