Po raz szósty Świdnica przygotowuje się do małżeńskiej randki dla zakochanych z całej Polski.
Temat VI Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w Świdnicy, spotkania organizowanego przez diecezjalne duszpasterstwo rodzin i Fundację Małżeństwo Rodzina, znany jest od dnia zamknięcia poprzedniego kongresu: „Liturgia i czułość” – Wiemy, że te terminy połączone spójnikiem mogą wprowadzać w zakłopotanie – wyjaśnia Joanna Kaptur, prezes fundacji. – Liturgię kojarzymy z czymś bardzo oszczędnym, powściągliwym, schematycznym, trudno tu o emocje tym bardziej gorące związane z czułością. No może mistycy chcieliby tu protestować, ale codzienność oficjalnej kościelnej modlitwy, jest raczej właśnie taka – kontynuuje. – Ponieważ mamy intuicję, że jednak mistycy podzielą się chętnie z nami swoją tajemnicę, zaprosiliśmy specjalistów z różnych dziedzin, żeby pomogli nam rzucili światło na te kwestię – mówi.
Zamknięta jest lista prelegentów. – Konferencjoniści to rokrocznie najmocniejszego punkt kongresu. Zapraszamy nie tylko znakomitych mówców, ale przede wszystkim profesjonalistów w swej dziedzinie – zapewnia Joanna Kaptur.
Kto zatem w tym roku? Prof. Maria Ryś otworzy kongres 7 października, następnego dnia wystąpi: Jacek Pulikowski, ks. Piotr Kieniewcz MIC, o. Grzegorz Kramer SJ oraz o. Piotr Śliwiński OFMCap. Natomiast w niedzielę, 9 października przed 340 małżonkami z całej Polski głos zabiorą: o. Augustyn Pelanowski OSPPE, s. Adelajda Sielepin CHR oraz ks. Dominik Ostrowski.
– Znawcy życia małżeńskiego, specjaliści od duchowości i liturgii, biblista z pewnością wprowadzą nas rzetelnie w świat, w którym czułość miłości ludzkiej dotyka i objawia czułość miłości Boga – podsumowuje Joanna Kaptur.
Ogólnopolski Kongres Małżeństw to inicjatywa bez precedensu w polskim Kościele, zwraca bowiem uwagę na fundament rodziny: małżeńską miłość. Dodatkowo wszyscy dotychczasowi uczestnicy „małżeńskiej randki” chwalą organizatorów nie tylko za dobry poziom merytoryczny, ale także za warunki w centrum kongresowym oraz profesjonalizm obsługi wydarzenia. – To bardzo duża zasługa współpracy, jaką od początku mamy z Urzędem Miasta oraz Świdnickim Ośrodkiem Kultury – zaznacza Joanna Kaptur.
Poza wykładami, kongres to także wydarzenia kulturalne, warsztaty oraz modlitwa. Zapisy przez Internet ruszyły 1 lipca. - Jeśli komuś bardzo zależy na udziale, musi się spieszyć, z doświadczenia wiemy, że lista jest kompletna w przeciągu kilku pierwszych tygodni od jej otwarcia - mówi Jarosław Radecki z kongresowego sekretariatu. - Prosimy też o uważne zapoznanie się z regulaminem, nie jest on długi a dzięki jego znajomości ułatwia się nam pracę a sobie nie komplikuje udziału w wydarzeniu - dodaje.