Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. ku czci MB Strażniczki Wiary w Bardzie.
Po nowennie sobót, w której wzięli udział wierni z poszczególnych dekanatów diecezji świdnickiej oraz pielgrzymi z metropolii wrocławskiej, 3 lipca odbyły się główne uroczystości upamiętniające 50. rocznicę koronacji figury MB Bardzkiej.
Mszy św. w bazylice bardzkiej przewodniczył abp Wacław Depo. Wśród zaproszonych gości byli m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, o. Janusz Sok SCsR, prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów, bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego, oraz inni biskupi i kapłani z metropolii wrocławskiej. Natomiast spośród świeckich oficjeli byli m.in. poseł Michał Dworczyk, senator Wiesław Kilian czy burmistrz Barda Krzysztof Żegański.
W modlitwie podsumowującej homilię abp Wacław Depo mówił:
Natomiast na koniec głos zabrał najpierw poseł Dworczyk, który odczytał okolicznościowy list Andrzeja Dudy, prezydenta RP. Oto jego treść:
Prowincjał redemptorystów podkreślał, że koronowana skroń Maryi to tylko zaproszenie do pokory, a Ona sama nigdy by sobie takiej korony nie założyła, dlatego: "Wybacz nam, Matko Boża" – powtórzył kilkakrotnie w poetyckiej przemowie.
Głos zabrał też burmistrz Żegański. Wspomniał o tym, że wizerunek MB Bardzkiej rozsławia miasto zarówno w Polsce, jak i na świecie i dlatego nie ma wątpliwości, że nadal będzie się rozwijać współpraca między samorządem a kustoszem sanktuarium.
W podziękowaniu o. Mirosława Grakowicza CSsR wybrzmiała nie tylko duma z przebiegu uroczystości transmitowanej przez TV Trwam oraz Radio Rodzina, ale też troska o dalszy rozwój sanktuarium i kultu maryjnego za sprawą najstarszej drewnianej figury sakralnej w Polsce i w Europie.
Ostatnim aktem uroczystej Mszy św. było poświęcenie i przekazanie kopii figury dla parafii pw. św. Jerzego w Ziębicach oraz wręczenie kopii metropolicie częstochowskiemu i prowincjałowi warszawskiej prowincji redemptorystów.
Po Mszy św. bp Ignacy Dec zawierzył diecezję MB Strażniczce Wiary. - Wdzięczni za łaskę wiary, za świadectwo chrześcijańskiego życia naszych przodków, ponawiamy swoje zawierzenie Bogu i wybieramy Chrystusa jako Mistrza i Nauczyciela, pragnąc czynić, cokolwiek nam powie - deklarował.
O oprawę muzyczną uroczystości zadbali: Zespół "Wiolinek" pod dyrekcją Anny Bartkiewicz-Czai, Kameralny Chór Mieszany "Duc in altum" z Gdyni pod dyrekcją o. Przemysława Raczkowskiego CSsR, Kwartet Dęty pod dyrekcją Macieja Batora, który był także organistą.