Nowy numer 25/2018 Archiwum

Milenijna Madonna

Niewielka drewniana figura uśmiechniętej i tronującej Matki z Synem była pretekstem do głębokich przeżyć duchowych.

Po dziewięciu tygodniach bezpośredniego diecezjalnego przygotowania Kościół świdnicki świętował 50. rocznicę koronacji figury MB Bardzkiej. – Pierwszej koronacji na ziemiach polskich po wojnie – jak zaznaczył Michał Dworczyk, poseł, który przeczytał list skierowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zebranych 3 lipca w bazylice bardzkiej pielgrzymów.

Wyjątkowość wizerunku MB Bardzkiej polega także na tym, że jest to ponadtysiącletnia drewniana figura sakralna, zatem najstarsza w Polsce, a może nawet w Europie. Poza tym jest to drugie co do wieku sanktuarium maryjne w Polsce, a akt koronacji przed 50 laty był wpisany w obchody Milenium Chrztu Polski. Nie dziwi zatem, że abp Wacław Depo, gdy rozwijał wątki swej homilii, zwrócił uwagę na to, że Europa pogrąża się w coraz głębszym kryzysie przede wszystkim z powodu wyparcia się swoich chrześcijańskich korzeni. – Jest to swego rodzaju psychoza lękowa po utracie gruntu religijnego – diagnozował. Jako rozwiązanie dla kryzysu tożsamości Starego Kontynentu wskazał on na Jezusa Chrystusa. – Nie ma w innym imieniu zbawienia – podkreślił. Ważnym akcentem modlitwy jubileuszowej był akt oddania diecezji MB Bardzkiej Strażniczce Wiary Świętej, który odczytał bp Ignacy Dec. – Broń nas, Maryjo, przed pokusą zwątpienia i rezygnacji, strzeż przed niebezpieczeństwem laicyzacji, przed postawami ujmującymi życie wyłącznie w wymiarze doczesnym – prosił. Uczestnicy Mszy św. transmitowanej przez katolickie media szczególnie gorąco podkreślali wysoki poziom oprawy muzycznej modlitwy. To zasługa Chóru „Duc in altum” z Gdyni, kwartetu dętego, zespołu „Wiolinki” oraz organisty Macieja Batora.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma