Nowy numer 03/2020 Archiwum

Edukacja, a nie orientacja

Wolałbym Komunię pod dwiema postaciami niż księdza twarzą na wschód.

Czytam doniesienia o apelach kardynalskich, żeby Najświętszą Ofiarę odprawiać "ad orientem", czytam też komentarze o nich i nie mogę się nadziwić nad naiwnością pomysłu, że zmiana kierunku, w którym patrzy kapłan, może uzdrowić Kościół, liturgię i sprawić, że wierni poczują się na właściwym miejscu w Kościele i w kościele.

Całe to zaaferowanie kolejną tradycjonalistyczną nowinką skupia uwagę na sprawach drugorzędnych. Sygnały płynące od hierarchów są odczytywane płytko i nie widać, jak na razie, jakiejś konkretnej wizji, czemu to ma służyć i w jaki sposób współcześni duchowni i wierni świeccy mogą odnaleźć się w dosyć przypadkowym "postarzaniu" odnowionej liturgii.

A przecież znaki, żeby mogły kształtować postawy, muszą być czytelne. Chciałbym, żeby tradycjonaliści tworzyli szkoły, programy, kursy dla świeckich i duchownych, na których przybliżą teologię liturgii, nauczą odczytywania jej sensu i piękna, odsłonią życiodajną wartość i pobudzą do fascynacji modlitwą Kościoła.

Edukacja ta jednak nie ma być adresowana do wybrańców (których specjalnie nie przybywa "uwolnionym" tradycjonalistom) zakochanych w kadzidle, koronkach i dwujęzycznych mszalikach, ale do przeciętnego Kowalskiego - bo to on przede wszystkim bierze udział w Mszy św.

Odnoszę wrażenie, że pozbywanie się "posoborowych" ołtarzy, deklamowanie łacińskich modlitw i krytykowanie niemalże wszystkiego, co w dziedzinie liturgii zapoczątkował Sobór Watykański II jest dzisiaj zawieszone w życiowej próżni - odrealnione i bez chęci szukania dialogu ze współczesnym Kowalskim. To metoda stara jak Trydent - ale już nie na nasze czasy.

To też metoda dająca iluzję "kościelnego" działania dla królestwa niebieskiego, ale tak naprawdę bardzo mało wymagająca, bo bezkontaktowa - pomijająca wysiłek kształtowania ludzkich sumień, serc i postaw. Przemeblowanie, przepisanie, przeorientowanie - to takie łatwe.

Wolałbym więc, żeby liturgiści zajęli się np. upowszechnianiem Komunii św. pod dwiema postaciami, codziennych homilii czy liturgiczną katechezą niż orientowaniem kapłana, zapachem kadzidła czy łacińskimi wstawkami, których życzyli sobie ojcowie soborowi, ale "vox populi" zignorował. Choć nie wykluczam, że i na te drugorzędne sprawy przyjdzie czas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • scientia
  11.07.2016 23:31
  Księże Romanie - tylko spokojnie: pasterze Kościoła Posoborowego prowadzą swoje owieczki drogą szeroką i wygodną i na pewno komunia pod dwiema postaciami wkrótce rozwiąże wszystkie problemy.
  doceń 1
 • DuszaM
  12.07.2016 10:19
  DuszaM
  Szanowny Księże Redaktorze,
  w pełnie się z Księdzem zgadzam, a na powszechną komunię pod dwiema postaciami czekam już od wielu, wielu lat. Niech Pan Bóg błogosławi.
  Dusza
  doceń 5
 • elpask
  13.07.2016 10:01
  Jakże wielu w tej dyskusji specjalistów od telogii, liturgii, Kościoła itd. Ciekawe ilu mających wiarę, w której "łaska jest cenniejsza od życia". Niech Bóg , nasz Ojciec księdzu błogosławi.
 • Anonim (konto usunięte)
  10.03.2019 20:54
  Ksiądz wybaczy, ale złośliwości i protekcjonalny ton nigdy nie są właściwe, a już zwłaszcza, gdy mowa o tak ważnych kwestiach. Nie wypada też stosować sofizmatów, w tym przypadku przypisujacy tradycjonalizm, w dodatku w skrajnej formie, wszystkim martwiącym się o formę liturgii. Jeszcze ekumenicznie: czy rozmawiał Ksiądz kiedyś z jakimś prswoslawnymalbo chrześcijaninem z któregoś z Kościołów Wschodznik? Można powiedzieć z takiej perspektywy, że tradycjonalizm (nie jego patologie) jest nie dość konsekwentny, nie dość odważny, nie dość radykalny w źródłowym znaczeniu. Z modlitwą. Bronisław
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama