Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Krócej nie znaczy gorzej

Uczestnicy trzynastej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej szczęśliwie dotarli 9 sierpnia na Jasną Górę.

Jeszcze na długo przed rozpoczęciem pielgrzymki można było usłyszeć głosy, że na tegoroczną pójdzie zdecydowanie mniej osób niż we wcześniejszych latach. Światowe Dni Młodzieży, przesunięty termin i miejsce rozpoczęcia miały skutecznie zniechęcić do sierpniowej drogi. I w jakimś stopniu tak się stało, bo w tym roku do Częstochowy z naszej diecezji wybrało się około 600 osób.

To o ponad pięćdziesiąt mniej niż w ubiegłym roku. Najliczniejsze grupy, świdnicka i dzierżoniowska, liczące po ponad 100 pielgrzymów, również uszczuplały, ale były i takie, w których słyszało się, że w tym roku idzie zaledwie połowa zeszłorocznych uczestników. I choć na początku można było zobaczyć na twarzach pątników rozczarowanie, to jednak u końca wędrówki były już tylko radość i satysfakcja. W mniejszych bowiem grupach łatwiej o bliższe relacje, poczucie wspólnoty, wzajemną pomoc. – Jest nas zdecydowanie mniej, ale jest jakoś bardziej duchowo. Czuję, że ludzie, z którymi idę, są mi bliscy, że ich znam – mówiła jedna z sióstr zakonnych, która pielgrzymowała szósty raz. Bardzo zróżnicowany był wiek pielgrzymów. Najmłodszy miał zaledwie półtora roczku i jest dzieckiem małżeństwa zawartego właśnie na pielgrzymce. Najstarszy pielgrzym, pan Zbigniew, liczył sobie 84 lata. Może być wzorem dla każdego, przede wszystkim młodszych, którzy nie zdecydowali się w tym roku pójść na trzynastą, wcale nie pechową świdnicką pielgrzymkę na Jasną Górę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma