Nowy numer 3/2021 Archiwum

7 wieków za nimi

Stara Łomnica (w dekanacie Bystrzyca Kłodzka) przygotowuje się do obchodów 700-lecia swojego istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 14 sierpnia.

Świętowanie rozpocznie się o godz. 13 w kościele św. Małgorzaty. Mszy św. z okazji 700-lecia parafii Stara Łomnica przewodniczył będzie bp Ignacy Dec. Po Eucharystii, ok. godz. 14.15, nastąpi odsłonięcie obelisku upamiętniającego siedem wieków miejscowości.

Świecka część kulturalno-rekreacyjna rozpocznie się na boisku sportowym o 15.00. Tam przewidziano występy zespołów ludowych "Łomniczanka" i "Oset", koncert zespołu Acordion i prezentację w wykonaniu dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej. Wydarzenie zwieńczone zostanie zabawą pod chmurką przy zespole Sekret.

Pierwsza wzmianka o Starej Łomnicy, jednej ze starszych wsi ziemi kłodzkiej, pochodzi z roku 1316 i wiąże się z rycerzem Theodoricusem von Thenizem, który był jej właścicielem. Jednak przypuszcza się, że osada powstała w tym miejscu dużo wcześniej. Słowiańska nazwa wskazuje co najmniej na X w. jako czas jej powstania. Według starej tradycji, już w 1005 r. miano tu wznieść kościół. W l poł. XIV w. w Starej Łomnicy osiedlili się przedstawiciele niemieckiego rodu von Pannwitzów, którzy władali nią do XVII wieku. Od tego stulecia część wsi należała do rodzin Habsburgów oraz von Herbersteinów.

Bardziej szczegółowa historia Starej Łomnicy, łącznie z legendą dotyczącą wieży obronnej, jej właściciela i jego córki, zostanie przedstawiona podczas uroczystości 14 sierpnia.

Organizatorami święta wsi są sołtys, Rada Sołecka oraz Towarzystwo Miłośników Starej i Nowej Łomnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama