Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bliżej Polski

Dzięki Fundacji Wolność i Demokracja oraz Senatowi 68 młodych odpoczywało u podnóża Góry Iglicznej.

Jedna z kilku kolonii jakie organizuje Fundacja Wolność i Demokracja a współfinansuje Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą, odbyła się w Marianówce, u podnóża Góry Iglicznej.

68 młodych z rodzin o polskich korzeniach poznawało Dolny Śląsk ale przede wszystkim Kotlinę Kłodzką. Odwiedzili miejscowości zdrojowe, byli na Szczelińcu, Wjechali na Czarną Górę i spacerem wrócili do Marianówki, szukali złota w złotostockiej kopalni, modlili się przed wizerunkiem Przyczyny naszej radości.

Lokalne atrakcje uzupełnili wycieczką do Wrocławia i jego Afrykarium oraz spacerem po komnatach Zamku Książ.

25 sierpnia po dziesięciu dniach pobytu zaczęli wracać do siebie, czyli do Kołomyi, Dubna, Złoczowa czy Drohobycza. – Co roku fundacja zaprasza do Polski dzieci z innych rejonów Ukrainy – wyjaśnia Jacek Kołakowski, kierownik kolonii. – Celem pobytu jest odpoczynek, to jasne, ale przede wszystkim kontakt z polską kulturą, z językiem i historią – wylicza.

Na Ukrainie działa około dwustu organizacji polonijnych oraz szkół sobotnio-niedzielnych i to one są partnerami dla fundacji w rekrutacji młodzieży na kolonie do Polski. – Decyduje zaangażowanie młodych w pracę i naukę oraz udział w innych projektach edukacyjnych prowadzonych na Ukrainie przez fundację – mówi o szczegółach Jacek Kołakowski. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama