Nowy numer 2/2021 Archiwum

Patronuje im św. Florian

Młodzi amatorzy muzyki ze Śląska Górnego podróżują i koncertują na Śląsku Dolnym.

W podróży po Dolnym Śląsku, członkowie orkiestry dętej "Florian" z Chorzowa, zawitali także do bazyliki bardzkiej, gdzie 24 sierpnia wzięli udział we Mszy św. po której dali koncert.

- W trakcie koncertu zastanawiałem się, czy repertuar nie jest zbyt lekki jak na mury, w których jest grany - uśmiecha się o. Mirosław Grakowicz, proboszcz i kustosz sanktuarium MB Strażniczki Wiary. - Jednak, kiedy po koncercie podeszła do mnie parafianka, w zaawansowanym wieku, o kuli, a jednak z radością powiedziała, że po takiej muzyce, to ona teraz mogłaby bez kul chodzić - nie miałem już wątpliwości, że repertuar był odpowiedni, skoro w wiernych wzbudzał szczerą radość i dodawał im sił - komentuje. 

Orkiestrę do życia powołał ks. Damian Gajdzik w roku 2011 r.. Kapłan utworzył orkiestrę przy Sanktuarium św. Floriana – patrona parafii i miasta – Chorzowa. Członkowie orkiestry to młodzież w wieku od 10 do 21 lat. Większość z nich pochodzi z Chorzowa, ale są również osoby z Rudy Śląskiej i Katowic.

Ze strony parafii można się dowiedzieć, że "Prawie każdy z członków zespołu rozpoczynał naukę w naszej orkiestrze od „zera”. W orkiestrze nie brak także muzyków wykształconych muzycznie. To oni często służą dobrą radą i dają dobre wzorce do naśladowania. Nasza orkiestra jest jedyną orkiestrą młodzieżową w regionie".

Muzycy sami o sobie mówią, że tworzą bardzo zgrany zespół, często oprócz spotkań orkiestrowych spotykają się na organizowanych przez zarząd orkiestry zabawach i grillach. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama