Biskup Ignacy Dec bardzo chętnie bierze udział w święcie plonów.
Ordynariusz świdnicki nie ukrywa swoich korzeni, wprost przeciwnie - szczególnie wśród rolników świętujących zakończenie żniw chętnie odwołuje się do swojego dzieciństwa i młodości spędzonej na wsi i pracy na roli w rodzinnym gospodarstwie.
Nie dziwi więc, że chętnie przewodniczy modlitwie dziękczynnej za plony. 27 sierpnia celebrował Eucharystię najpierw w Udaninie, a potem w Szymonowie, gdzie włodarze - odpowiednio gmin Udanin i Dobromierz - zorganizowali gminne święto żniwne.
- Spichlerze zapełniają się już tegorocznymi płodami. Polski rolnik, służąc matce ziemi, zdaje sobie sprawę z tego, że piękno i płody polskiej wsi są darem samego Boga. Rolnicy są zatem szczególnymi współpracownikami Stwórcy, czyniąc sobie ziemię poddaną i troszcząc się o chleb powszedni - mówi bp Dec.
Natomiast zapraszając wiernych do udziału w diecezjalnym święcie dziękczynienia za plony ziemi, biskup nawiązał do 1050. rocznicy chrztu Polski i stwierdził, że "nie możemy zapomnieć o tym, jak wielką rolę w kształtowaniu i przekazywaniu chrześcijańskich tradycji odegrał polski rolnik. Historia naszej Ojczyzny mówi wiele o odwadze i nieugiętości w krzewieniu wiary na polskiej wsi. Święty Jan Paweł II w Krośnie 10 VI 1997 roku, oddając hołd polskiemu rolnikowi, prosił: »Pozostańcie wierni tradycjom naszych praojców. Oni, podnosząc wzrok znad ziemi, ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią, i do nieba zanosili modlitwy o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba. Oni, w imię Boże, rozpoczynali każdy dzień i każdą swoją pracę i z Bogiem swoje rolnicze dzieło kończyli. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji«" - napisał w zaproszeniu, które ma być odczytane w kościołach diecezji 28 sierpnia.
Dożynki diecezjalne i wojewódzkie odbędą się w niedzielę 4 września w Krzyżowej k. Świdnicy. Rozpocznie je Msza św. o 12.00.