Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wielkie Imieniny po raz 10.

Ząbkowicka Plejada Świętych jest najstarszym tego typu wydarzeniem w diecezji świdnickiej.

Już po raz 10 parafia p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zwróconej wraz ze Szkołą z Oddziałem Przedszkolnym w Zwróconej zorganizowały diecezjalny konkurs „Plejada Świętych – Wielkie Imieniny 2016”. Odbył się on 28 października w sali Ząbkowickiego Ośrodka Kultury.

Obecnie dość powszechne stają się wszelkiego rodzaju bale wszystkich świętych, marsze i konkursy związane z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych i dnia zadusznego. Jednak właśnie ząbkowicka Plejada Świętych jest najstarszym tego typu wydarzeniem w diecezji świdnickiej. – Jest to jakaś odpowiedź na paraokultystyczne halloween, które bardzo propaguje się wśród dzieci i młodzieży, ale nie to było naszą główną intencją – podkreśla ks. Krzysztof Ziobrowski, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Zwróconej i pomysłodawca wydarzenia. – Nie chcieliśmy niczego dzieciom zakazywać, a dać coś lepszego, związanego z tradycją chrześcijańską. I jak widać po wielkiej liczbie uczestników pomysł chwycił.

Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci wspaniałych patronów, świętych i błogosławionych, przygotowanie do chrześcijańskiego przeżywania uroczystości Wszystkich Świętych oraz uczenie oddawania należnego szacunku dla zmarłych. Jak zauważają organizatorzy to również zwrócenie uwagi na wartości nieprzemijające, dla których święci ofiarowali swoje wysiłki, cierpienie, a także życie.

W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkoli Gminy Ząbkowice Śląskie oraz laureaci konkursów szkolnych z diecezji w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III i IV-VI.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama