Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zioła na zdrowie

W „Herbarium przy Bramie” w Opatowie można kupić zioła i wziąć udział w specjalnych warsztatach

- Pomysł na otwarcie herbarium wzięłam z obserwacji rosnącego zainteresowania ziołami podczas przeróżnych kiermaszy, gdzie oferowano ziołowe zestawy. Jednak nie chcę ograniczać się tylko do aspektu komercyjnego. Przy herbarium będzie można wziąć udział w spotkaniach na temat zielarstwa, zaś dla dzieci będą organizowane specjalne warsztaty zielarsko-garncarskie - podkreślała Joanna Młynarska, pomysłodawczyni opatowskiego herbarium.

W herbarium można także zasięgnąć fachowej wiedzy na temat jakie zioła stosować na jakie dolegliwości oraz jak je stosować, aby nie zaszkodziły.

- Po okresie, gdy prym wiodła chemia farmakologiczna, wiele osób sięga po zioła, jak wypróbowaną naturalną medycynę. Tak jak w każdej medycynie potrzebna jest wiedza, jakie zioła mogą pomóc w określonych schorzeniach. Bardzo często udzielamy takich porad i podpowiadamy osobom, jaką terapię ziołową można zastosować, aby przyniosła ona pożądane efekty. Nasza wiedza bazuje na doświadczeniach pokoleń braci zakonu bonifratrów i oczywiście wiedzy z zakresu ziołolecznictwa - opowiadał br. Jan z Dukli, bonifrater.

W herbarium pośród szerokiego wyboru preparatów ziołoleczniczych można znaleźć przede wszystkim te przygotowywane w bielarniach zakonnych bonifratrów, benedyktynów czy kamedułów.

Zioła na zdrowie   Przy herbarium będą prowadzone warsztaty ziołowe ks. Tomasz Lis /Foto Gość W pomieszczeniu obok zielarni urządzone miejsce na warsztaty.

- To tutaj chcę przeprowadzać specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Główne zadanie to podniesienie świadomości w zakresie ziół, czyli rozpoznawanie ich, poznawanie właściwości leczniczych, sposobu uprawy, zbierania i zastosowania. Szczególnie chcę współpracować z dziećmi niepełnosprawnymi, dla których przygotowałam specjalne warsztaty garncarsko-zielarskie. Poprzez zabawę z gliną i ziołami chcę wprowadzić ich w świat przyrody i starego rękodzieła - dodaje pani Joanna.

W pomieszczeniu warsztatowym dzieci i młodzież mają miały do dyspozycji koło garncarskie, specjalny stół do prac w glinie oraz cały zestaw suszonych ziół przekazany z ogrodu ziołowego przy Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.

Zioła na zdrowie   Dzieci będą poznawały tajniki garncarstwa ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama