Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zaśpiewała Rzeczpospolita przejdź do galerii

Koncert w teatrze zgromadził tłumy i pokazał, że młodzi wciąż wierzą w patriotyzm.

Koncert podzielony był na dwie części - w pierwszej młodzież duszpasterstwa akademickiego "Maciejówka" wykonała kilkanaście mało znanych i rzadko wykonywanych, ale przejmujących utworów patriotycznych i żołnierskich w niesamowitych autorskich aranżacjach chóralnych i instrumentalnych, które przygotowali ks. Bartłomiej Kot, Aleksandra Kot oraz Łukasz Matuszczyk. Były to m.in. "Gdzie Ty jedziesz, Jasiu" i "Czarna Sukienka", "Wizja Szyldwacha". W drugiej części koncertu licznie zgromadzona publiczność miała okazję wspólnie z artystami zaśpiewać znane i lubiane piosenki żołnierskie.

W rozdawanym publiczności śpiewniku czytamy: "Muzyka i historia to doskonały duet, wokół którego gromadzi się niepowtarzalna wspólnota, jaką jest 'Rzeczpospolita Śpiewająca'. Młodzi radośni ludzie muzyką, śpiewem i pozytywną energią ożywiają historyczne tradycje Polski, tworzą wyjątkową formę pielęgnowania pamięci o bohaterach narodowych i ważnych dla Polaków wydarzeniach historycznych. To godny naśladowania i popularyzacji przykład kształtowania świadomego obywatelstwa".

Na scenie pojawiło się około 40 artystów - studentów oraz dzieci ze szkół wrocławskich, w których przeprowadzone zostały warsztaty z piosenką patriotyczną. Można było wysłuchać zarówno utworów solowych, jak i chóralnych interpretacji piosenek patriotycznych pod kierownictwem muzyka i kompozytora - ks. Bartłomieja Kota. Wśród zgromadzonej publiczności nie zabrakło radnych miasta, dyrektorów szkół, kombatantów, harcerzy, świdnickich przedsiębiorców, a także ks. Tadeusza Chlipały - rektora WSD. Wszystkich powitała prezydent miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz dyrektor Banku PKO BP Małgorzata Czerwińska. Całość spotkania prowadził najmłodszy radny naszego miasta - Jan Jaśkowiak. - Patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi naszych serc - zaznaczył we wstępie.

"Rzeczpospolita Śpiewająca" to inicjatywa Fundacji Młoda Rzeczpospolita realizowana dzięki wsparciu PKO Banku Polskiego oraz posła do Parlamentu Europejskiego Michała Ujazdowskiego. Na projekt składają się warsztaty w dolnośląskich szkołach podstawowych, a także uroczyste koncerty z okazji obchodów patriotycznych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama