Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Fakt" atakuje bp. Deca, kuria odpowiada

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej w sprawie artykułu w Fakt24.pl.

Artykuł atakujący biskupa świdnickiego, sugerujący już w tytule, że bp Dec "kryje przestępców" ukazał się 17 listopada na portalu fakt24.pl.

Sprawa, do której odniósł się "Fakt", zaczęła się 2 lata temu i dotyczy remontu wieży kościoła w Szalejowie Dolnym (kościoła filialnego parafii w Szalejowie Górnym). Okazało się, że remont wykonano niestarannie. "Po ekspertyzach budowlanych okazało się, że część prac, za które zapłacono, nie została wykonana, a inne wykonano w sposób niezgodny ze sztuką" – powiedział "Faktowi" ks. Krzysztof Trybulec, były proboszcz parafii. Jak podaje portal, rada parafialna i proboszcz o sprawie zawiadomili prokuraturę w Wałbrzychu i Świdnicy. Bp Ignacy Dec miał prosić proboszcza o polubowne załatwienie sprawy. Mimo upływu 2 lat nie udało mu się tego dokonać. 

Po przeprowadzeniu badania, zgromadzonej dokumentacji i konsultacji z Radą Proboszczów bp Dec podjął decyzję o odwołaniu ks. Krzysztofa Trybulca z urzędu proboszcza i przeniósł w stan spoczynku, kierując do Domu Księży Emerytów w Świdnicy. Kapłan nie zaakceptował tej decyzji i sprawę nagłośnił w mediach.

W związku z zaistniałą sytuacją Świdnicka Kuria Biskupia wydała następujące oświadczenie:

W związku z publikacją artykułu pt. „Skandal w polskim kościele! Czy biskup kryje przestępców?” (www.fakt24.pl z dn. 17 listopada 2016 r.) Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż zamieszczony tekst zawiera szereg niesprawiedliwych oskarżeń oraz insynuacji co do osoby Księdza Biskupa Ignacego Deca.

W toku procedury administracyjnej o odwołaniu proboszcza z parafii, o czym stanowi Kodeks Prawa Kanonicznego, Ksiądz Biskup Ignacy Dec, powodowany troską i odpowiedzialnością za wszystkie i poszczególne wspólnoty parafialne oraz za wszystkich kapłanów posługujących na terenie Diecezji Świdnickiej, po przeprowadzeniu badania, zgromadzonej dokumentacji, konsultacji z Radą Proboszczów, podjął decyzję w oparciu o kan. 1744 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego o odwołaniu Księdza Krzysztofa Trybulca z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym z zachowaniem prawa, o którym jest mowa w kan. 1733-1738 i przeniósł w stan spoczynku.

Ksiądz Biskup Ignacy Dec zadbał, aby usunięty proboszcz zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Świdnicy oraz został objęty opieką Bratniej Pomocy Kapłańskiej.

W związku z powyższym, Biskup Świdnicki dla zapewnienia w parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym stałego oraz właściwego sprawowania kultu Bożego i posługi duszpasterskiej, po przeprowadzeniu odpowiednich konsultacji oraz po rozważeniu wszystkich okoliczności, w myśl kan. 539 KPK z dniem 5 listopada br., mianował ks. Dariusza Sakaluka administratorem parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama