Nowy numer 24/2018 Archiwum

Franciszkowy pochód

W Kłodzku odbył się huczny orszak ku czci patrona - św. Franciszka Ksawerego.

Tradycyjnie Mszą św. w intencji Kłodzka rozpoczęło się święto patronalne miasta. Eucharystii przewodniczył Prowincjał Prowincji Południowej Towarzystwa Jezusowego Jakub Kołacz SI. Po jej zakończeniu ulicami Kłodzka odbył się marsz, w którym wzięli udział duchowni z dekanatu, jak również władze miasta. Na zakończenie pochodu złożono kwiaty pod figurą św. Franciszka Ksawerego oraz odmówiono modlitwę w intencji mieszkańców. 

Święty Franciszek, patron Kłodzka, obchodzi swoje święto w rocznicę śmierci w nocy z 2 na 3 grudnia 1506 r. Jego wstawiennictwo według podań uratowało Kłodzko przed zarazą, która pochłaniała każdego dnia ponad 100 ofiar. Na pamiątkę tego wydarzenia od wielu lat ulicami miasta odbywa się orszak. - Trzeba wciąż uświadamiać wiernym, na czym polega patronat nad miastem. W Kłodzku wielu ludzi nawet nie pamięta, kto jest ich patronem, nie wspominając już o tym, kim ten patron był - zauważa ks. Mateusz Urdzela, wikariusz jednej z tutejszych parafii.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma