To już XXI Dzień Życia Konsekrowanego. Po raz kolejny biskupi wraz z przedstawicielami zgromadzeń z całej diecezji modlili się o świętość powołań.
Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego, tradycyjnie obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego, uczczono Mszą św. o godz. 12.00, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Wśród koncelebransów warto wymienić bp. Adama Bałabucha i ks. Marka Korgula, który jako odpowiedzialny w diecezji za zgromadzenia na początku celebry zabrał głos, przedstawiając sytuację osób konsekrowanych w diecezji, kraju i poza jego granicami.
W homilii bp Ignacy odwołując się do Ewangelii przypomniał, że przywołane w niej zdarzenie zostało zapowiedziane już przez proroka Malachiasza w V w. p. Ch. - Prorok napisał: "(Oto) przybędzie do swojej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie" (Ml 3,1). Słowa tego proroctwa wypełniły się czterdziestego dnia po narodzeniu Jezusa. Dwoje ubogich ludzi, których nie stać było nawet na kupno ofiarnego baranka, przyniosło do świątyni w Jerozolimie czterdziestodniowe Niemowlę.
Odnosząc się natomiast do skierowanego przez Komisję KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, wspomniał, że w chrystianizacji Polski duże znaczenie miały właśnie osoby zakonne. - Pierwsi misjonarze polskich ziem: św. Wojciech i św. Bruno z Kwerfurtu byli zakonnikami, benedyktynami. Obydwaj zginęli śmiercią męczeńską, głosząc Ewangelię - podkreślił biskup.
Na zakończenie Mszy św. biskup podziękował ojcom, braciom i siostrom zakonnym za ich posługę w duszpasterstwie i innych działaniach w granicach naszej diecezji.