Nowy numer 21/2018 Archiwum

Sensacyjne odkrycie

Wszystko zaczęło się, gdy miejscowy pasjonat historii Krzysztof Kaszub odkrył pęknięcia figury.

– Robiąc zdjęcia w naszej bazylice do mojej książki, przy fotografowaniu małej Madonny zwróciłem uwagę na pęknięcia, które na niej się pojawiły. Nie było ich w 2001 r., gdy robiłem zdjęcia do książki ks. Władysława Bochnaka o kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Po dokładnym obejrzeniu zdjęć zobaczyłem, że tych pęknięć jest kilka, a spod nich wyłania się zupełnie inny kolor – wyjaśnia pan Krzysztof, który swoimi spostrzeżeniami podzielił się z dr. Krzysztofem Przylickim, znawcą średniowiecznej sztuki sakralnej.

Specjalista po wstępnej analizie zdjęć potwierdził, że gruba wierzchnia warstwa farb zakrywa pierwowzór Madonny. – Myślę że zrobiono to specjalnie. Mam dokumenty, z których wynika że Strzegom już na przełomie wieków X i XI słynął z cudownej figury Madonny. Pielgrzymowały do niej rzesze wiernych, wśród których źródła wspominają św. Jadwigę Śląską. Znaleźć można również świadectwa potwierdzające cuda dokonane za przyczyną naszej Madonny – dodaje odkrywca. Według zgromadzonych przez Krzysztofa Kaszuba materiałów, figura pierwotnie znajdowała się w małym kościele, którym opiekował się zakon templariuszy. Figura mogła być po tym czasie celowo przemalowana, by uchronić ją przed kradzieżą. – Przecież to widać, jak ją zeszpecono. Madonna jest taka nienaturalna, stopa Dzieciątka Jezus wygląda jak płetwa. Również pozostała część wydaje się zdeformowana. Jestem pewien, że pod tymi warstwami kryje się prawdziwe piękno Matki Bożej – tłumaczy pasjonat historii. Proboszcz parafii zgodził się na sprawdzenie podejrzeń, jak również na gruntowną renowację figury. Warto przypomnieć, że podobna sytuacja miała miejsce w Bardzie Śl. Znajdująca się tam figura przed długie lata datowana na XIII/XIV w. po renowacji i badaniach okazała się dziełem z X wieku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma