Nowy numer 33/2018 Archiwum

Sensacyjne odkrycie w Strzegomiu

Przed laty prawdopodobnie zakryto prawdziwe oblicze figurki Madonny. W rzeczywistości może ona być dużo starsza i piękniejsza.

Wszystko zaczęło się gdy miejscowy pasjonat historii, Krzysztof Kaszub, odkrył pęknięcia figury. - Robiąc zdjęcia w naszej bazylice do mojej książki, zwróciłem uwagę przy fotografowaniu małej Madonny na pęknięcia, które na niej się znajdują.  Nie było ich wcześniej, gdy robiłem zdjęcia do książki ks. Władysława Bochnaka o kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu w 2001 r. Po dokładnym obejrzeniu zdjęć zobaczyłem że tych pęknięć jest kilka, a spod nich wyłania się zupełnie inny kolor – wyjaśnia pan Krzysztof.

Autor odkrycia zwrócił się z tematem do znawcy średniowiecznej sztuki sakralnej, dr. Krzysztofa Przylickiego, który po wstępnej analizie zdjęć potwierdził, że gruba wierzchnia warstwa farb zakrywa pierwowzór Madonny. - Myślę że zrobiono to specjalnie, mam dokumenty które mówią że Strzegom już na przełomie X/XI wieku słynął z cudownej figury Madonny, do której to pielgrzymowały rzesze wiernych, wśród których źródła wspominają św. Jadwigę Śląską. Znaleźć można również świadectwa, które potwierdzają cuda dokonane za przyczyną naszej Madonny – dodaje odkrywca. Proboszcz parafii po zapoznaniu się z tematem zgodził się na sprawdzenie podejrzeń, a co za tym idzie również na gruntowną renowację figury.

Warto też przypomnieć, że podobna sytuacja miała miejsce w Bardzie Śl. Znajdująca się tam figura przed długie lata datowana na XIII/XIV po renowacji i badaniach okazała się dziełem z X wieku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma