We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w świdnickiej katedrze bp Ignacy Dec udzielił sakramentu chorych.
- Kościół spogląda dziś na chorych. Chce im przypomnieć, jaki jest sens choroby i cierpienia. Zwraca się także do ludzi zdrowych, zwłaszcza do opiekunów, aby ich zachęcić do ofiarnego niesienia pomocy dotkniętym chorobami i cierpieniem. Ale także, by zaprosić wszystkich do szanowania ludzi starszych. Oni są przecież skarbem Kościoła - tymi słowami rozpoczął homilię biskup w czasie Mszy św. o 12.00.
W dalszej części refleksji nad słowem Bożym bp Ignacy wyjaśnił powody istnienia bólu i cierpienia.
- Konsekwencje grzechu pierworodnego pierwszych rodziców odczuwamy do dzisiaj. Po ich upadku życie ludzi stało się trudne, powiązane z cierpieniem, przeciwnościami, kłótniami. Dlatego chorujemy, cierpimy i w końcu umieramy. To jest konsekwencja grzechu pierworodnego. Jednakże Bóg już w raju, gdy ogłaszał karę wobec węża, niewiasty i mężczyzny, dał pierwszym rodzicom nadzieję na otrzymanie pomocy. Już wtedy został zapowiedziany Mesjasz, Zbawiciel - mówił.
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Chorych tradycyjnie zgromadził w świdnickiej katedrze nie tylko chorych, ale i lekarzy, pielęgniarki i pracowników świdnickiej Caritas, przy której działają Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Stacja Opieki i hospicjum.
Był to szczególny dzień tych instytucji, ponieważ w czasie Mszy św. ich dyrektor, ks. Jan Gargasewicz, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz społeczeństwa. Odznaczenie przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczył wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński.
Odznaczony kapłan podziękował za wyróżnienie prezydentowi, jego delegatowi, biskupowi, a przede wszystkim wszystkim współpracownikom, którzy przez lata razem z nim tworzyli struktury Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy Caritas Diecezji Świdnickiej.