Nowy numer 33/2018 Archiwum

Lekcja z ogniem

Mają przez to sporo dodatkowej pracy, ale też nadzieję, że dzięki temu uda się uniknąć wielu tragicznych zdarzeń.

Nadpalone fotele, szafy, telewizor, osmalone ściany, dym i swąd spalenizny. Przed chwilą strażacy zakończyli tu akcję ratowniczą. Na szczęście nikomu nic się nie stało, bo… to tylko inscenizacja.

Niezwykły pokój jest częścią sali edukacyjnej „Ognik”, którą niedawno otworzyli wałbrzyscy strażacy. Na Dolnym Śląsku podobne sale są w Zgorzelcu i Legnicy. Dzieci w pierwszych lekcjach uczestniczyły 7 lutego. Zainteresowanie jest tak duże, że najbliższe wolne terminy strażacy mają dopiero w maju. – Przewidzieliśmy na te zajęcia dwie godziny lekcyjne. Jedna odbywa się w sali „Ognik”, druga – w remizie strażackiej, gdzie można zobaczyć wozy, ubiory i sprzęt – wyjaśnia bryg. Krzysztof Szyszka, komendant miejski PSP w Wałbrzychu. – Dzieci są niezwykle zainteresowane i okazuje się, że 90 minut to bardzo mało. Nawet nauczyciele są zdumieni, bo 6–7 latkom trudno skoncentrować się na czymś dłużej niż 20 minut. A tutaj cały czas uczestniczą aktywnie w zajęciach, momentami nawet buźki otwierają z wrażenia. Dzieci oglądają m.in. film o tym, jak szybko rozprzestrzenia się ogień w mieszkaniu. Uczą się także, jak zgłaszać pożar przez telefon. Najodważniejsi mogą zadzwonić na numer 998 i porozmawiać z dyspozytorem. Zajęcia adresowane są do dzieci z klas I–III szkół podstawowych, dla których nauczanie przez praktykę jest najlepszym sposobem przyswajania wiedzy. – Mamy nadzieję, że przekażą ją także swoim rodzicom – dodaje bryg. Krzysztof Szyszka. – Bywa tak, że rodzice „wiedzą lepiej” i twierdzą, że nie muszą instalować czujki w pomieszczeniu, gdzie jest piec gazowy, nie muszą dokonywać przeglądu instalacji wentylacyjnych czy elektrycznych. Po naszych instruktażach, kiedy dziecko wytknie im jakieś błędy, może niektórzy się zreflektują i zadbają o bezpieczeństwo. Zajęcia w sali edukacyjnej „Ognik” są bezpłatne. Terminy należy ustalać telefonicznie z dowódcą JRG nr 1 tel. 519323411 lub 74 8877213 (najlepiej we wtorki od 10.00 do 13.00).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma